Pod koniec listopada bieżącego roku wojewoda śląski wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, co umożliwia rozpoczęcie prac. Kolejnym etapem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, które planowane jest na 2008 rok. Po uzyskaniu pozwolenia, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosi przetarg na budowę obwodnicy.
Inwestycja związana z budową wschodniej obwodnicy Bielska-Białej jest ważna dla regionu, gdyż oprócz odciążenia zatłoczonego centrum miasta, stanie się ona częścią drogi ekspresowej w kierunku Żywca i Słowacji. W tej chwili przez centrum Bielska-Białej przejeżdżają tysiące samochodów m.in. ze Śląska.

Planowana droga będzie 12 km, dwupasmową trasą o parametrach drogi ekspresowej. Obwodnica będzie biegła od Komorowic i przetnie ul. Krakowską. Dalej poprowadzi przez Lipnik, nad ul. Górską w Straconce i opuści Bielsko w Mikuszowicach. Będzie miała trzy węzły, m.in. w Komorowicach przy ul. Krakowskiej. Drogowcy wybudują 20 wiaduktów i estakad. Zostanie także zmodernizowany odcinek ul. Niepodległości, dwupasmowej drogi w kierunku Cieszyna. Obwodnica ma powstać w ciągu 2,5 roku a jej koszt wyniesie kilkaset mln zł.