Umowa dotycząca projektu przebudowy linii Warszawa-Gdynia, obejmuje przygotowanie dokumentacji projektowej i przetargowej dla obszarów Lokalnego Centrum Sterowania (LCS) Iława i LCS Malbork. Dokument jest niezbędny do rozpoczęcia robót budowlanych na tym obszarze.

Wykonawcami inwestycji jest polsko-brytyjskie konsorcjum w składzie Halcrow Group Ltd., Scott Wilson Ltd. oraz Biuro Budownictwa Kolejowego w Gdańsku. Wartość umowy to ponad 11,2 mln euro, z czego 9,5 mln euro to środki z Funduszu Spójności. Czas realizacji projektu szacowany jest na 20 miesięcy.

Celem przebudowy linii Warszawa-Gdynia jest m.in. zwiększenie prędkości pociągów, co znacznie skróci czas podróży. Tradycyjne pociągi pasażerskie zwiększą prędkość ze 120 do 160 km/h, a nawet do 200 km/h w przypadku kolei nowoczesnej. Pociągi towarowe będą jeździć szybciej o 50 km/h niż dotychczas, z prędkością do 120 km/h.

Druga z podpisanych we wtorek umów dotyczy dokończenia robót na stacji Zgorzelec. Jest częścią większego projektu, jakim jest modernizacja linii Węgliniec-Zgorzelec oraz Węgliniec-Bielawa Dolna. Efektem końcowym prac będzie m.in. skrócenie czasu podróży z Legnicy do Zgorzelca - pociągi pasażerskie będą mogły tam jeździć z prędkością do 160 km/h.

Wykonaniem prac zajmie się konsorcjum dwóch firm TORPOL Poznań oraz PRKiI Wrocław. Realizacja projektu zajmie 10 miesięcy i pochłonie ponad 11,5 mln euro.