Najważniejszym zadaniem w regionie jest budowa nowego odcinka autostrady A4 pomiędzy Krakowem i Tarnowem.
Na sierpień tego roku zapowiedziano oddanie do użytku pierwszego 20 kilometrowego odcinka tej autostrady pomiędzy Krakowem a Szarowem wraz z węzłem autostradowym "Szarówń. Budowa, trwająca od 2007 roku, będzie kosztować 839,3 mln zł. W tym rok planowane jest też zakończenie budowy ekspresowej obwodnicy Lubnia na "zakopiance" o wartości 166 mln zł oraz modernizacji: obwodnicy Tarnowa na drodze krajowej nr 4, lewej jezdni dwupasmowej "zakopianki" pomiędzy Krakowem i Myślenicami oraz drogo krajowej nr 7 od Rabki do granicy państwa ze Słowacją w Chyżnem.

Najważniejsza rozpoczynana w tym roku inwestycja to budowa 57- kilometrowego odcinka autostrady A4 Kraków-Tarnów pomiędzy Szarowem i Tarnowem. GDDKiA ogłosiła już przetarg na wykonawców tej inwestycji. Roboty budowlane mają się rozpocząć w drugiej połowie tego roku. Na wybudowanie autostrady wykonawcy będą mieli dwa lata od momentu podpisania umowy. Wartość inwestycji będzie znana, gdy oferenci złożą wiążące oferty.

W ciągu najbliższych miesięcy rozpocznie się budowa nowego 2,4- kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 94 bezpośrednio łączącego autostradę A4 z drogą Kraków - Olkusz. Trasą, której budowa będzie kosztować 150 mln zł, pojazdy pojadą na początku 2011 roku.

W tym roku planowane jest także rozpoczęcie budowy kolejnego, 4,4- kilometrowego odcinka drogi S-7 na terenie Krakowa, między węzłem "Rybitwy" a węzłem "Igołomska", będącego równocześnie częścią wschodniej obwodnicy miasta. Trasa poprowadzi 700-metrowym mostem wantowym przez Wisłę.

Drogowcy zaplanowali w tym roku rozpoczęcie 12 zadań związanych z przebudową istniejących dróg, a także opracowanie dokumentacji dla przyszłych zadań, wśród których są m.in. budowa bezpośredniego dojazdu z autostrady A4 do lotniska Kraków-Balice, budowa ekspresowego odcinka "zakopianki" od Lubnia do Rabki z najdłuższym w Polsce tunelem o długości 2,1 kilometra oraz obwodnic Łapczycy, Zatora, Limanowej, Nowego Sącza, Dąbrowy Tarnowskiej, Chrzanowa i Zabierzowa.