W pierwszym etapie ma zostać przygotowana koncepcja w dwóch wariantach przebiegu: z wykorzystaniem tunelu albo estakady w rejonie magistrali kolejowej w Płaszowie. Zwycięzca przetargu będzie miał też za zadanie uzyskanie decyzji oddziaływania na środowisko dla poszczególnych wariantów. W drugim etapie opracowana ma być dokumentacja projektowa dla wybranej propozycji oraz złożone stosowne wnioski, pozwalające na realizację inwestycji.

Jeszcze w tym roku mają ruszyć prace przy realizacji linii szybkiego tramwaju od ronda Grzegórzeckiego do ul. Lipskiej. Przy okazji ma zostać zbudowana ulica Kuklińskiego. Zadanie to będzie realizowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji SA (MPK) w ramach unijnego projektu "Zintegrowany transport publiczny w aglomeracji krakowskiej, etap II". 

Ponadto ma zostać także złożony wniosek o pozwolenie na budowę innego odcinka szybkiego tramwaju: od ulicy Brożka do III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Pychowicach.

Pod koniec zeszłego roku oddano do użytku pierwszą linię Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, łączącą północne i południowe dzielnice miasta. Na pokonanie prawie 15 kilometrowego odcinka od osiedla Kurdwanów na południu miasta do osiedla Krowodrza Górka na północy tramwaje potrzebują około 30 minut. Po drodze pokonują najdłuższy w Polsce, półtorakilometrowy tunel pod Krakowskim Centrum Komunikacyjnym w centrum miasta.