"Dzięki temu będziemy mogli szybko spożytkować część środków, które przewidzieliśmy na walkę ze skutkami recesji w Polsce" - ocenił premier podczas konferencji w przerwie posiedzenia rządu. "Dzięki ustawie o krajowym funduszu drogowym - jeśli zostanie szybko przyjęta, a nadaliśmy tryb pilny temu projektowi, zgodnie z konstytucją - możliwe będzie szybkie emitowanie obligacji infrastrukturalnych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)" - zapowiedział premier.

Zaznaczył, że "jest po wielogodzinnych analizach" z ministrem infrastruktury Cezarym Grabarczykiem na temat możliwości finansowania projektów autostradowych, "tak aby nie sprawdziły się czarne prognozy w odniesieniu do kluczowych odcinków autostrad z punktu widzenia Euro 2012". Zdaniem Tuska, w tym kontekście kluczowe są gwarancje finansowania inwestycji.

Premier zapewnił, że "zrobi wszystko", żeby projekt autostradowy związany z Euro 2012 "stał się projektem bezpiecznym, także od strony finansowej, nawet jeśli będzie to oznaczało konieczność przesunięć w budżecie". Rozstrzygnięcia w tej sprawie mogą zapaść jeszcze w tym tygodniu - zapowiedział.

Z kolei efektem przyjęcia dokumentu dot. funduszu kolejowego ma być zwiększenie środków, jakimi dysponuje.