Otwarcie ronda spowoduje kolejną reorganizację ruchu - kilka linii zastępczych zostanie zlikwidowanych inne zmienią trasy. Jednak niewątpliwie przyczyni się to polepszenia komunikacji zbiorowej w tej części Krakowa i polepszy komunikację z centrum do Nowej Huty, jak zapewniał podczas uroczystości otwarcia Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Nowa otwarta linia to 1307 metrów pojedynczego toru i 6 rozjazdów tramwajowych, które prowadzą po dolnej niecce modernizowanego ronda Mogilskiego. Powstało również 46 słupów trakcyjnych i 10 słupów oświetleniowych. Pod dwoma wiaduktami będą bezkolizyjnie jeździć tramwaje i autobusy komunikacji miejskiej. Na niższym poziomie ronda - od ulicy Lubicz i Mogilskiej - wybudowano dwie rampy tramwajowe.

W czasie ceremonii otwarcia zaprezentowano także pierwszy z 24 nabytych przez MPK S.A. nowoczesnych Bombardierów.

Już od 1 października będą one regularnie kursować po Krakowie. Nowe Bombardiery są nie tylko ładniejsze ale bardziej komfortowe dla pasażerów i idealne dla osób niepełnosprawnych. M.in. są wyposażone w nowoczesny system informacji - w środku i na zewnątrz na elektronicznych tablicach będą wyświetlane wiadomości o przebiegu całej trasy. W każdym pojeździe będą też automaty biletowe oraz czytniki do Krakowskiej Karty Miejskiej.

Jacek Majchrowski zapewniał również o korzyściach i udogodnieniach wynikających z wprowadzenia Krakowskiej Karty Miejskiej. Pozwala ona na samodzielne przedłużanie ważności karty na dowolnie wybrane linie i ilość miesięcy w czynnych całą dobę biletomatach. W biletomacie, poza doładowaniem karty, można także kupić bilety jednorazowe oraz karty postojowe dla strefy płatnego parkowania. Ponadto zawierają informacje turystyczne dotyczące Krakowa i okolic, informacje o komunikacji miejskiej i strefie płatnego parkowania.

Plan zakłada, że system ten będzie się składał z 60 automatów biletowych, 300 tys. kart oraz 80 czytników do ich kontroli. Niektóre z biletomatów będą przystosowane do obsługi kart płatniczych. Docelowo Krakowska Karta Miejska będzie służyć nie tylko do korzystania z komunikacji miejskiej, lecz pozwoli m.in. zapłacić za parkowanie, umożliwi wejście do kin, teatrów, muzeów. Kolejna modyfikacja związana z przebudową Ronda Mogilskiego to wyłączenie z ruchu odcinka torowiska łączącego je z Rondem Grzegórzeckim, który będzie przebudowywany na potrzeby szybkiego tramwaju. W konsekwencji więc ruch między Krakowem a Nową Hutą nadal będzie odbywał się jednym torowiskiem.

W planie jest również modernizacja al. Powstania Warszawskiego - jej wzmocnienie oraz poszerzenie do trzech pasów. Zmieniła się więc również organizacja w ruchu samochodowym. Zamknięta została wschodnia jezdnia na alei Powstania Warszawskiego (od strony budynków sądowych) oraz tymczasowe torowisko wraz z tymczasową jezdnią dla autobusów, które zapewniały połączenie alei z ul. Mogilską. Ruch wszystkich pojazdów w obu kierunkach odbywa się po jezdni zachodniej, czyli tej, która jest bliżej ogrodu botanicznego.

Samochody mogą się poruszać w stronę ronda Mogilskiego tylko do wysokości ul. Sądowej, a dalej kierują się w stronę ul. Kordylewskiego. Do samego ronda dojeżdżają autobusy miejskie i poruszają się tam zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zyskały tym samym połączenie z ulicami Beliny-Prażmowskiego oraz Lubomirskiego.

Reorganizacja ruchu zlikwidowała trasy linii autobusowych prowadzące dotychczas ulicami Mogilską, Grunwaldzką i Wilka-Wyrwińskiego.

Po oddaniu do użytku zmodernizowanego odcinka al. Powstania Warszawskiego w dalszych planach jest przebudowa Ronda Grzegórzeckiego.