Stąd wniosek, iż na jednym przetargu państwo oszczędza nawet 700 mln zł. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt sporządzania kosztorysów w oparciu o ceny z okresu boomu budowlanego.

Prace przy krajowych trasach wrą. Zdaniem Ministerstwa Infrastruktury właśnie powstaje 814 km nowych tras szybkiego ruchu: 331 km autostrad, 239 km dróg ekspresowych, 94 km obwodnic. Ponadto trwa ponad 50 przetargów na kolejne odcinki dróg.

121 mld zł - tyle funduszy zarezerwowano w rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych w latach 2008-12. Pieniądze pochodzą z budżetu państwa, Krajowego Funduszu Drogowego, Funduszu Spójności, Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" oraz kredytów m.in. z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Tymczasem wiele odcinków powstaje za dużo mniejsze pieniądze, niż szacowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Przykładowo, aż o 600 mln zł tańsza będzie budowa drogi S2 Puławska - Lotnisko - Marynarska w Warszawie wraz z dojazdem do Okęcia (8 km). W przetargu, na który drogowcy zarezerwowali 1,73 mld zł, wygrywa konsorcjum Teerag-Asdag i Intop Tarnobrzeg oferujące cenę 1,12 mld zł. Czerwiec. Ponadto aż 700 mln zł mniej będzie kosztować przebudowa 12 km Trasy Armii Krajowej w Warszawie na odcinku od węzła "Modlińska" do węzła "Piłsudskiego". GDDKiA gotowa była wydać 1,57 mld zł, tymczasem zwycięzca przetargu, grecki J&P Avax proponuje cenę 868 mln zł.

O ponad 300 mln zł będzie tańsza modernizacja drogi S8 do standardu drogi ekspresowej na odcinku Jeżewo - Białystok., gdzie na odcinek o długości 25 km zarezerwowano 981 mln zł. Przetarg wygrało konsorcjum firm Mota-Engil, Strabag i Transprojekt ceną  675 mln zł.

Następne 200 mln zł państwo zaoszczędzi na budowie 14 km zachodniej obwodnicy Poznania w ciągu S11. Gdzie firmy Skanska i Intercor wykonają prace za 458 mln zł.

Dlaczego fimy budowlane obniżają ceny? Przyczyną jest z pewnością kryzys gospodarczy i niższa cena paliw, ale także wciąż niewystarczająca liczba zamówień i rosnąca konkurencja w postaci firm wykonawczych z całego świata.