Projekt przebudowy węzła "Sośnica", przygotowane przez konsorcjum firm Mosty Katowice oraz Krakowskie Biuro Projektów Dróg i Mostów Transprojekt, obejmuje budowę 16 obiektów inżynierskich. Na węźle wybudowanych zostanie 17 łącznic, pięć dróg dojazdowych, 15 dróg serwisowych, sześć jezdni tzw. zbierająco-rozprowadzających. Ich łączna długość to 33 km.

W dniach 19 - 22 października na trasie z Katowic do Wrocławia ruch samochodowy odbywać się będzie się jedną częścią jezdni z zachowaniem jednego pasa ruchu w każdym kierunku. Od 22 do 26 października ta sama sytuacja będzie miała miejsce na drugiej części trasy.

Do 30 listopada na wysokości Rudy Śląskiej zamknięty pozostanie trzykilometrowy odcinek jezdni A4 w kierunku Wrocławia. Między węzłami "Wirek" i "Batory" ruch od 21 września odbywa się drugą jezdnią, z zachowaniem dwóch pasów ruchu w każdym kierunku.

Prace w okolicach węzła "Sośnica" mają zakończyć się w listopadzie. Ich koszt to ok. 853 mln zł. Po przebudowie "Sośnica" będzie największym węzłem autostradowym w kraju. Przetną się tam dwie autostrady - istniejąca A4 oraz będąca na Śląsku w trakcie budowy A1, a także DK44.