System ILS (Instrument Landing System) to radiowy systemem nawigacyjny, pomocny przy lądowaniu maszyn powietrznych w czasie złych warunków pogodowych. Dzięki temu, przy wykorzystaniu stosownej aparatury radiowej i świateł naprowadzających na pasie startowym, możliwe jest lądowanie przy minimalnej widoczności. ILS działa w trzech kategoriach, które różnią się tzw. minimalną widzialnością, przy której można lądować.

W Polsce wykorzystywana jest kategoria I ILS. Może z niej korzystać 10 lotnisk. Istniejące w naszym kraju systemy ILS są przystosowane do pracy w kategorii II. Tak jest na lotniskach w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Rzeszowie, Warszawie i Wrocławiu.

Warszawski port lotniczy ma dwa pasy startowe i oba posiadają system ILS. Jednak tylko jedno z podejść ma certyfikat kategorii II, jednak w wyniku zakłóceń w sygnale od kilku miesięcy występuje tam ograniczenie do lądowań w kategorii I.

Najlepszym jest system ILS kategorii trzeciej, jednak z niego korzystają jedynie największe na świecie lotniska, jak np. londyńskie, frankfurckie, tokijskie, czy lotniska amerykańskie.