Kiedy autostrada o długości około 600 km powstanie, będzie stanowiła część paneuropejskiego korytarza transportowego, przebiegającego przez Rumunię ze wschodu na zachód. Ten istotny dla Rumunii projekt, realizowany w ramach rządowego programu rozwoju infrastruktury, ma zakończyć się w 2014 r. Powstała trasa zredukuje dwukrotnie czas podróży przez terytorium Rumunii.

\"\"Na terenie wsi Ip, położonej na północnym-zachodzie kraju, trasa przechodziła przez teren, na którym zainstalowany był stary rurociąg, zbudowany po to, by w czasie występujących na tamtym obszarze powodzi, odprowadzać duże ilości wody wraz z mułem, kawałkami drewna i ostrych kamieni. Powstała konieczność całkowitej wymiany nieszczelnej już instalacji. Wykonawca inwestycji zajął się poszukiwaniem odpowiedniego materiału, wystarczająco wytrzymałego i odpornego na ścieranie. Po dokładnym porównaniu rur, inwestor CNADNR wraz z wykonawcą, firmą Bechtel, zdecydował się na wybór produktów firmy HOBAS, także w oparciu o dotychczasowe, pozytywne doświadczenia związane z ich wykorzystywaniem. Podjęcie decyzji ułatwił szeroki zakres średnic dostępnych rur, ich właściwości hydrauliczne oraz wysoka odporność na korozję i ścieranie.

Ze względu na trudne warunki instalacji rurociągu, m.in. wysoki poziom wód oraz ruchy tektoniczne ziemi występujące na tamtym obszarze, eksperci z firmy HOBAS pozostawali na placu budowy do zakończenia przedsięwzięcia. Dzięki ich przebiegającej pomyślnie współpracy z rumuńskim wykonawcą, prace instalacyjne zostały zakończone na czas.