Przetarg dotyczy dostawy i utrzymania 20 nowoczesnych pociągów, mogących osiągać prędkość ponad 200 km na godz, które mają jeździć na trasie Kraków - Warszawa - Gdańsk. Nowy tabor umożliwi pokonanie tej trasy w prawie 5 godz. Jedyna oferta wpłynęła od konsorcjum, którego liderem jest włoski Alstom.

Koszt całej inwestycji to ok. 2 mld 481 mln zł netto. Kwota ta obejmuje dostawę pociągów wraz z usługami utrzymania technicznego. Za jeden skład pociągu Alstom Alstom 20 mln EUR. Koszty budowy i utrzymania zaplecza technicznego wynoszą 30 mln EUR. Natomiast stawkę utrzymania pociągu za jeden kilometr oszacowano na 1,95 EUR. Konsorcjum zadeklarowało, że pierwsze 8 składów dostarczy w ciągu 960 dni od dnia wejścia w życie umowy.

Teraz oferta będzie analizowana pod kątem zgodności z warunkami zamówienia. Jednak nawet jeśli spełni ona warunki formalne, to nie wiadomo kiedy szybkie pociągi trafią do Polski. PKP Intercity wciąż bowiem nie zgromadziło pieniędzy na zakup pociągów. Połowa kwoty na zakup taboru ma pochodzić z funduszy unijnych, a reszta z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.