• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

AOW już przejezdna w całości

Opublikowano: 01-09-2011 Źródło: GDDKiA
Autor Agata Sumara
Agata Sumara
GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele

31 sierpnia kierowcy mogli po raz pierwszy przejechać całą Autostradową Obwodnicą Wrocławia, na trasie której znajduje się okazały Most Rędziński. Budowa AOW o długości ponad 35 km trwała od roku 2008 i jest to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych ostatnich lat w Polsce.


Most Rędziński w ciągu AOW. Fot. W Kluczewski (z archiwum GDDKiA o. Wrocław) Most Rędziński w ciągu AOW. Fot. W Kluczewski (z archiwum GDDKiA o. Wrocław)

Obwodnica prowadzi przez tereny zlokalizowane na północny zachód od Wrocławia. Podzielona jest na trzy odcinki: łącznik Kobierzyce - węzeł Lotnisko (około 14 km); most autostradowy przez Odrę - tzw. Most Rędziński wraz z estakadami dojazdowymi mierzący ponad 1,7 km; odcinek o długości około 20 km od węzła Lotnisko do łącznika Długołęka.

Most Rędziński w ciągu AOW. Fot. W. Kluczewski (z archiwum GDDKiA o. Wrocław)

Most Rędziński w ciągu AOW. Fot. W. Kluczewski (z archiwum GDDKiA o. Wrocław)

Niewątpliwie rekordową konstrukcją w ciągu AOW jest most przez Odrę - przeprawa betonowa podwieszona do pylonu o wysokości 122 m. W światowych rankingach zapisuje się on na czwartej pozycji w kategorii mostów betonowych. Obiekt utrzymuje 160 stalowych lin (want) o długości łącznej około 25 km.

Poza tym w obwodnicę wpisuje się siedem węzłów (Kobierzyce, Południe, Zachód, Lotnisko, Stadion, Północ, Psie Pole) oraz 42 obiekty mostowe. Koszt inwestycji to ponad 4 mld zł.

Most Rędziński - zdjęcia

Autostradowa Obwodnica Wrocławia (AOW)

Realizacja mostu podwieszonego w ciągu Autostradowej Obwodnicy Wrocławia

Most o najwyższym pylonie w Polsce

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.