GDDKiA potwierdza, że najkorzystniejszą umowę na budowę wspomnianego odcinka S8 złożyła firma Strabag, jednak aktualnie Urząd Zamówień Publicznych prowadzi kontrolę dokumentacji. Po jej zakończeniu ma być wyznaczony termin zawarcia umowy. W oświadczeniu wykonawcy Małgorzata Kaliszewska z biura prasowego napisała: „Chcielibyśmy prosić o wycofanie informacji, jaką przesłaliśmy dzisiejszego dnia do Państwa redakcji, dotyczącej podpisania umowy Między GDDKiA, a spółką STRABAG na budowę odcinka S8 Opacz - Paszków. Pomyłkowo wysłaliśmy ją z dzisiejsza datą. Bardzo przepraszamy za zamieszanie”.

Droga wylotowa na Janki

W przetargu na wspomniany odcinek S8 Strabag złożył ofertę o wartości 565 mln zł. Inwestycja ma być zrealizowana w ciągu 32 miesięcy. Budowa drogi wylotowej z Warszawy w kierunku Janek to jedna z najważniejszych dla stolicy przedsięwzięć infrastrukturalnych. 

Na budowę drogi ekspresowej S8 na odcinku o długości 12,5 km kierowcy czekają od lat, gdyż jest to jedna z najbardziej obciążonych tras drogowych w kraju (ponad 61 tys. pojazdów na dobę). Po zakończeniu budowy czas podróży z Warszawy w kierunku Krakowa i Katowic skróci się dzięki zwiększeniu przepustowości i umożliwieniu bardziej płynnej jazdy. Nowa droga przyczyni się zdecydowanie do zmniejszenia ruchu na Al. Krakowskiej i na trasie do Raszyna. 

Wykonawca, z którym zostanie podpisana umowa, będzie zobowiązany m.in. do budowy: trzech pasów ruchu w każdym kierunku na odcinku o długości 5,3 km (Opacz - Janki Małe), po dwa pasy ruchu z zarezerwowaniem miejsca pod budowę trzeciego pasa na odcinku o długości 4 km (Janki Małe - Paszków), odcinka o długości 3,3 km będącego drogą klasy GP (od węzła Janki Małe do skrzyżowania z DW721). Na trasie przewidziano m.in. budowę 3 kładek dla pieszych, 4 mostów, 12 wiaduktów, 10 przejść dla zwierząt.

Inwestycja zostanie zrealizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.