„Sukcesywnie unowocześniamy tabor komunikacji miejskiej, na ten cel od 2007 r. wydaliśmy już 5 mld zł. Autobusy w stolicy są już w pełni niskopodłogowe i dążymy do tego, żeby podróż stołecznymi tramwajami była równie komfortowa dla pasażerów. Zaledwie kilka lat temu tramwaje niskopodłogowe były w Warszawie rzadkością, w 2015 r. już 60% tramwajów w stolicy będzie miało niską podłogę” - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

Nowe pojazdy dostarczy spółka Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz. Kontrakt opiewa na kwotę blisko 168 mln zł. Każdy Jazz będzie miał 19,3 m długości i pomieści 132 pasażerów (27 miejsc siedzących). Tramwaje będą jednoprzestrzenne, trójczłonowe, jednokierunkowe i niskopodłogowe, a ich podłoga – idealnie płaska. Pojazdy zostaną przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto wyposażone zostaną m.in. w klimatyzację, monitoring, informację pasażerską oraz rejestrator zdarzeń.

„W Jazzach zostaną zastosowane nowoczesne rozwiązania techniczne – pokładowy zasobnik energii w układzie napędowym, który pozwoli na zmniejszenie zużycia energii pobieranej z sieci trakcyjnej, oraz system antykolizyjny poprawiający  bezpieczeństwo w ruchu drogowym” – podano w komunikacie.

Pierwsze tramwaje trafią do Warszawy w I kw. 2015 r., a zakończenie dostaw zaplanowano na 30 września przyszłego roku.