Na trasie kolejowej Kraków – Rzeszów przebudowano 116 km torów

„Dotychczas wymieniono ponad 116 km torów i 107 km sieci trakcyjnej na szlakach. Przebudowano już 17 peronów oraz 76 obiektów inżynieryjnych  jak mosty, wiadukty i przepusty. Obecnie na modernizowanym odcinku prowadzone są prace w 21 lokalizacjach: tj. na 9 odcinkach torów i na 12 stacjach. W 10 lokalizacjach przebudowano obydwa tory, dostosowując je do prędkości 160 km/godz.” – podaje PKP PLK w komunikacie.

Linia E30 Kraków – Rzeszów – rozbiórka torów i budowa od podstaw

Modernizacja wiąże się z całkowitą rozbiórką istniejącej linii kolejowej i budową jej od nowa tak, by pociągi mogły jeździć z prędkością do 160 km/godz. Pracami objęte jest ponad 138 km linii kolejowej. Założono również montaż nowego typu sieci trakcyjnej, komputerowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz przebudowę układów torowych na 16 stacjach. W sumie przebudowane lub zbudowane zostanie również 138 wiaduktów, mostów i estakad.

Linia kolejowa E30 – międzynarodowy korytarz transportowy z Niemiec przez Polskę na Ukrainę

Modernizowany odcinek linii kolejowej E30 jest częścią międzynarodowego korytarza transportowego biegnącego z Drezna z Niemiec przez Gorlitz – Zgorzelec do Legnicy, Wrocławia, Opola, Gliwic, Katowic, Krakowa, Tarnowa, Rzeszowa, Przemyśla aż do Lwowa i Kijowa.

Koszt modernizacji linii kolejowej na odcinku Kraków – Rzeszów to około 3,4 mld zł. Dotacja unijna wynosi około 1,9 mld zł.