Umowa pomiędzy województwem a powiatem i miastem ma być podpisana w tym tygodniu i tym samym rozpocznie się proces budowy, który zostanie podzielny na dwa etapy. Jako inwestor w imieniu wszystkich trzech stron będzie działać województwo małopolskie.

Przygotowanie dokumentacji tej inwestycji, co ma trwać od 9 do 12 miesięcy, może kosztować około pół miliona złotych. Sama budowa łącznika to około 90–95 mln zł. Pieniądze te gwarantuje w 85% województwo, które dysponuje środkami z UE. Pozostałe 15% pokryte będzie z budżetów samorządów i województwa. Cały proces inwestycyjny potrwa 3–4 lata.

Inwestycja ta jednak budzi wiele kontrowersji, szczególnie co do przebiegu trasy nowej drogi. Wójt Jerzy Lysy, forsuje swój wariant trasy, dlatego odwołuje się i zaskarża każdą decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. To opóźnia wydanie decyzji środowiskowej. Problemy są też z przygotowaniem raportu środowiskowego – firma, której zlecono te prace, po raz kolejny została wezwana do uzupełnienia dokumentacji.