Zgodnie z dwoma rozporządzeniami Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju zmieniają się przepisy techniczno-budowlane dotyczące dróg. W efekcie upowszechniony zostanie model budowy dróg publicznych o przekroju 2+1.
Fot. GDDKiA
Wprowadzenie rozporządzeń dot. budowy dróg przez MIR oznacza, że nowe szlaki trasy mieć naprzemiennie raz jeden, raz dwa pasy ruchu. Podobny system od lat sprawdza się np. na drogach skandynawskich. W Polsce też jest stosowany coraz częściej.
Jak podaje MIR w komunikacie, „Nowelizacja przepisów techniczno-budowlanych dla dróg publicznych i drogowych obiektów inżynierskich umożliwi stosowanie przekroju 2+1 z fizycznym rozdzieleniem przeciwnych kierunków ruchu poza terenem zabudowy, na istniejących lub nowo projektowanych drogach klas G i GP (główna i główna ruchu przyspieszonego). Rozwiązanie to będzie można stosować także przy budowie dróg ekspresowych, jeżeli istniejące i prognozowane średniodobowe natężenie ruchu wynosi od 4 tys. do 22 tys. pojazdów”.
Zgodnie z nowymi przepisami regulowane będą też kwestie projektowania dodatkowych pasów ruchu do wyprzedzania.
Resort zwraca uwagę na to, że stosowanie przekroju 2+1 przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach.
MIR poinformował też, że pracuje nad dalszym unowocześnianiem przepisów techniczno-budowlanych dla sektora drogownictwa. „W przygotowaniu jest kolejna nowelizacja przepisów w zakresie wymagań dla części drogi przeznaczonej do ruchu pieszych i rowerzystów, torowisk tramwajowych oraz bezpieczeństwa pożarowego. Jednocześnie dwa zespoły robocze pracują nad stworzeniem ram do zupełnie nowej struktury przepisów techniczno-budowlanych, która docelowo ma zastąpić obowiązujące regulacje” – czytamy w komunikacie.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.