Budowa DTŚ jest największą inwestycją drogową realizowaną w śląskich miastach przez samorządy. Równocześnie to najważniejsza obok autostrady A4 trasa w aglomeracji katowickiej. Została wytyczona w pobliżu centrów miast i przede wszystkim służy do obsługi ruchu lokalnego. Obecnie można korzystać z ponad 26-kilometrowej trasy średnicowej od węzła z trasą S86 w Katowicach do węzła z ul. Kujawską w Gliwicach.

Problem związany z pofałdowaniem nawierzchni wystąpił na zabrzańskich odcinkach Z3 i Z4 (od centrum Zabrza do granicy z Gliwicami), których łączna długość wynosi około 3 km. Ich budowa rozpoczęła się w czerwcu 2012 r., a oddanie drogi do użytku nastąpiło w sierpniu 2014 r. Na prawie całej długości odcinka prowadzonego nasypami pojawiły się fałdy. W celu poprawy bezpieczeństwa jazdy m.in. frezowano fragmenty nawierzchni.

W porozumieniu z inwestorem zastępczym (DTŚ SA) wykonawca (Eurovia) zamówił specjalistyczne badania, do prowadzenia których powołano m.in. ekspertów z Politechniki Śląskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej. Ustalono, że pofalowanie nawierzchni jest następstwem reakcji chemicznych zachodzących w warstwach nasypu drogowego.