Modernizacja linii kolejowej E30, łączącej Kraków z Rzeszowem przez Bochnię, Tarnów i Dębicę to jedna z największych inwestycji realizowanych obecnie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na południu kraju, warta blisko 3,5 mld zł netto.
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Prace w ramach modernizacji linii kolejowej E30 dobiegają końca. Od grudnia br., wraz z nowym rozkładem jazdy, najszybsze pociągi pasażerskie będą mogły pokonywać trasę z Krakowa do Rzeszowa z prędkością 160 km/godz. (w około 90 min), a towarowe – do 120 km/godz.
Jak podkreślił dyrektor projektu "Modernizacja linii kolejowej E 30/C-E 30, odcinek Kraków–Rzeszów, etap III” Rafał Pietrończyk, koszt inwestycji wyniósł prawie 3,5 mld zł netto, z czego większość stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych.
Modernizacja linii kolejowej pomiędzy Krakowem a Rzeszowem - zakres prac
Zakres inwestycji objął modernizację prawie 140 km torów wraz z budową nowego typu sieci trakcyjnej, instalacją komputerowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym i telekomunikacji. Prace dotyczyły też przebudowy i budowy 139 wiaduktów, mostów i estakad. Zlikwidowano 49 przejazdów kolejowych, a na 11 zostały zamontowane nowe urządzenia sygnalizacyjne. Oprócz tego zmodernizowano 16 stacji i 13 przystanków, zbudowano też jeden nowy. Prace trwały od końca 2010 r. i pierwotnie miały zakończyć się w 2015 r., jednak doszło do opóźnienia z powodu m.in. konieczności wzmocnienia podtorza na około 37% długości trasy czy wykupienia około 3 tys. działek i wielu decyzji administracyjnych.
Jak podaje zarządca infrastruktury, we wrześniu br. linia osiągnie możliwości techniczne do jazdy dla składów pasażerskich z prędkością do 160 km/godz., a towarowych do 120 km/godz. Składy zaczną wykorzystywać te parametry wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy w grudniu 2016 r.
Do wykonania pozostały jeszcze prace, które zostaną przeprowadzone w ramach drugiej fazy projektu do kwietnia 2018 r. Są to m.in.: modernizacja układów drogowych i remont węzła kolejowego w Tarnowie.
Jakie są efekty modernizacji linii kolejowej E30?
Zarządca infrastruktury podaje, że zrealizowane prace dadzą efekt w postaci m.in. skrócenia czasu przejazdu i wyższego komforty obsługi na stacjach. Na trasie kursują już pociągi Pendolino, a pasażerowie mogą korzystać z nowych peronów z wiatami i systemem informacji pasażerskiej.
Przykładowo "na stacji Bochnia wybudowane zostało przejście podziemne, łączące dwie części miasta podzielone linią kolejową. Nowe oblicze zyskały również perony, wyposażone w wiaty, ławki, system nagłośnienia i informacji pasażerskiej. Stacja została w pełni dostosowana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.
Zamontowano m.in. windy, a także podwyższono perony, dzięki czemu łatwiej jest wsiadać i wysiadać z pociągu" - czytamy w komunikacie. Ponadto w mieście powstał wiadukt kolejowy zastępujący dotychczasowy przejazd, co znacząco usprawniło ruch samochodowy. Zmodernizowany został też tamtejszy dworzec.
Obecnie prowadzone są jeszcze prace na czterech stacjach: Tarnów Mościce, Tarnów, Ropczyce i Sędziszów Małopolski. Z początkiem przyszłego miesiąca rozpocznie się wzmacnianie podłoża na szlaku Ropczyce–Sędziszów Małopolski.
"Na pozostałych odcinkach trwają roboty związane z przebudową dróg oraz prace okołotorowe. Wybudowane zostaną także 4 nowe wiadukty drogowe (m.in. w Woli Rzędzińskiej, w ciągu drogi powiatowej Wola Rzędzińska–Ładna–Skrzyszów). Wśród ważniejszych obiektów na obszarze modernizowanej linii zaplanowano także przebudowę wiaduktów kolejowych w Tarnowie w ciągu Al. Tarnowskich i ul. Gumniskiej. W miejscu przewidzianych do likwidacji 2 przejazdów kolejowych kat. A w miejscowości Czarna i Grabiny (w ciągu dróg powiatowych) wybudowane zostały wiadukty kolejowe. W ramach projektu modernizowany jest system i urządzenia odpowiedzialne za bezpieczny i sprawny przejazd pociągów. Powstaną również dwa Lokalne Centra Sterowania Ruchem Kolejowym (LCS), które pozwalają przygotować i obsługiwać kursowanie pociągów na dłuższych odcinkach linii" - podaje zarządca infrastruktury.
Modernizowany odcinek jest częścią linii kolejowej E 30, należącej do Korytarza III, stanowiącego element sieci TEN-T. Projekt był realizowany w ramach sześciu kontraktów.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. to krajowy zarządca torów kolejowych. Odpowiada za utrzymanie infrastruktury kolejowej, w tym m.in. ponad 18,5 tys. km linii, ponad 15 tys. przejazdów, ponad 25 tys. obiektów inżynieryjnych i ponad 40 tys. rozjazdów.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.