Kontrakt na budowę barki o nazwie Zourite (fr. ośmiornica) realizowano na zlecenie francuskiego odbiorcy – Bouygues Travaux Publics S.A. Prace budowlane wykonano w Gdyni, w stoczni Crist.
Najdłuższy francuski wiadukt morski. Źródło: Bouygues Travaux Publics S.A.
Do budowy barki wykorzystano 6,8 tys. ton prefabrykowanej stali. Czas trwania prac to 400 dni.
Barka z Gdyni do budowy autostrady u wybrzeży Oceanu Indyjskiego
W stoczni Crist powstała specjalistyczna barka samopodnośna, która zostanie wykorzystana przy budowie autostrady wzdłuż wybrzeża wyspy Reunion na Oceanie Indyjskim. Długość tego odcinka to 5,4 km. 48 z 50 podpór wiaduktu nowej trasy będzie się znajdować się w morzu. Jak podaje wykonawca, będzie to najdłuższy francuski morski wiadukt. Zgodnie z założeniami z 2013 r., budowa obiektu zakończy się w 2018 r.
Łączna nośność dwóch suwnic znajdujących się na pokładzie jednostki to 4,8 tys. ton. Rozpiętość suwnic wynosi 30 m. Barka ma 106,5 m długości i 49 m szerokości. Posiada ona osiem nóg jack-up o długości 55 m i średnicy 3 m. Dzięki temu będzie mogła unieść się 14 m ponad poziom wody.
Możliwe, że po zakończeniu prac przy budowie autostrady, jednostka będzie wykorzystywana do budowy fundamentów morskich wież wiatrowych.
Stocznia Crist powstała w 1990 r. Dotychczas zbudowano w niej ponad 360 jednostek. Firma współpracuje z armatorami i stoczniami z Polski, Holandii, Norwegii, Danii, Niemiec, Islandii i USA. Spółka posiada pełen portfel zamówień do połowy 2017 r. Trwają też negocjacje ws. kolejnych kontraktów.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.