Za budowę odcinka o długości 6,1 km między Skomielną Białą i Chabówką odpowiedzialna jest włoska firma Salini Impregilo, która w przetargu zaproponowała kwotę ponad 615 mln zł. Umowa została zawarta w marcu br.

Droga ekspresowa na wiaduktach

W pierwszej kolejności konieczne jest wykonanie prac przygotowawczych, wykarczowanie terenu, przeprowadzenie inwentaryzacji geodezyjnej, wykonanie prac kontrolnych przez geologów, sprawdzenie terenu przez saperów.

Na ponad 6-kilometrowym odcinku poza dwujezdniową drogą wybudowane zostaną m.in. dwa węzły drogowe (Skomielna Biała, Zabornia), zjazdy na Wadowice, Nowy Sącz, Nowy Targ i Chyżne.

Górzyste ukształtowanie terenu powoduje, że konieczna jest budowa wielu obiektów inżynierskich. Około 2,3 km trasy zostanie poprowadzone na 17 wiaduktach. Najdłuższy będzie miał blisko 1 km długości. Powstaną też cztery małe mosty na ciekach wodnych przy węźle Skomielna.

Trzy osobne kontrakty

Cały górski odcinek S7 został podzielony na trzy kontrakty.

3-kilometrowy odcinek tunelowy pomiędzy Naprawą i Skomielną Białą zbuduje włoska firma Astaldi za blisko 969 mln. Dwukomorowy tunel, będący najważniejszym elementem tego odcinka, ma mieć ponad 2 km długości.

Odcinek o długości 7,6 km między Lubniem i Naprawą zbuduje polsko-ukraińskie konsorcjum przedsiębiorstw: IDS-BUD SA i Altis-Holding. Koszt tej budowy to około 522 mln zł. Na tym fragmencie zbudowanych będzie 10 obiektów inżynierskich. Nad potokiem Krzywańskim znajdzie się sześć małych mostów.

Droga krajowa nr 7 to jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w Polsce. Na niektówych odcinkach tej trasy droga ma parametry trasy ekspresowej. Prowadzi od Gdańska do Rabki-Zdroju. Ma około 720 km długości.

Umowy na dwa pozostałe odcinki górskiej trasy S7 jeszcze nie zostały podpisane. Dokumentacja przetargowa jest obecnie analizowana.

Górski odcinek S7 zmieni się nie do poznania