Senat zaproponował zmiany o charakterze doprecyzowującym i porządkowym, a Sejm je zaakceptował. W kolejnym etapie ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Co daje nowelizacja ustawy?

Zgodnie z nowelizacją ustawy o autostradach płatnych i o Krajowym Funduszu Drogowym kierowcy podróżujący po trasach krajów należących do Unii Europejskiej będą mogli płacić za przejazd za pomocą tylko jednego urządzenia. Chodzi o rozwiązania regulujące funkcjonowanie europejskiej usługi opłaty elektronicznej (ang. EETS - European Electronic Toll Service). Usługa ta umożliwia kierowcom płacenie w sposób elektroniczny na wszystkich drogach państw unijnych, również w Polsce. Stanowi to uzupełnienie krajowych usług opłaty elektronicznej. Kierowca może sam zdecydować, czy zamierza skorzystać z usług świadczonych przez dostawców EETS-a, a także z którym z nich zawrze umowę, na podstawie której otrzyma urządzenie do pobierania opłat instalowane w pojeździe.

„Dzięki usłudze EETS, użytkownik drogi, który będzie chciał z niej korzystać, otrzyma: jedno rozliczenie za naliczone mu opłaty za przejazdy po obszarze Unii w danym okresie; jedno urządzenie umożliwiające naliczanie opłat podczas przejazdów po wszystkich drogach UE" - podaje PAP.

Nowe przepisy będą stosowane tylko na tych trasach, na których istnieją systemy poboru opłat w formie elektronicznej – w Polsce są to drogi zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

"Podmioty pobierające opłaty będą musiały zamieszczać na swych stronach internetowych wykaz wszystkich dostawców usługi EETS, z którymi zawarły umowę oraz informacje o zasadach dostępu do obszaru EETS. Przychody uzyskane przez GDDKiA z tytułu opłat uiszczonych przez dostawców EETS, z którymi GDDKiA, jako podmiot pobierający opłaty zawrze umowy, będą wpływać na konto Krajowego Funduszu Drogowego” - podaje PAP.