Rondo Kaponiera jest największym węzłem komunikacyjnym Poznania, a także najważniejszym punktem przesiadkowym dla pasażerów komunikacji publicznej. Celem trwającej od 2011 r. modernizacji było dostosowanie układu drogowego do rosnących potrzeb komunikacyjnych miasta.

Koszt tej inwestycji wyniósł około 359 mln zł. Termin zakończenia prac był wielokrotnie przesuwany. Ostatecznie roboty budowlane zakończyły się 31 sierpnia br., potem odbywały się kontrole i odbiory techniczne. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał zgodę na użytkowanie obiektu 2 września, a od 3 września są w pełni dostępne wszystkie ciągi komunikacyjne. Dla pasażerów transportu publicznego udostępniono przystanki na rondzie, a piesi mogą korzystać z podziemnego poziomu obiektu.
Dotychczas rondo było etapami udostępniane dla ruchu samochodów i tramwajów.

Dwa poziomy podziemne

Pojazdy poruszają się po części naziemnej obiektu, a dla pieszych oddano do użytku pierwszy podziemny poziom Kaponiery, gdzie w przyszłości zostanie uruchomiona działalność usługowo-handlowa. W tego miesiąca do użytku ma zostać oddany poziom -2, na którym znalazły się przystanki Poznańskiego Szybkiego Tramwaju (PST). W celu łatwego poruszania się pomiędzy poziomami obiektu powstało 26 par schodów ruchomych i 13 wind. Nie zabrakło również dwupoziomowego, podziemnego parkingu.

Duże zmiany dla rowerzystów

Przed przebudową ronda rowerzyści poruszali się po tym ruchliwym skrzyżowaniu na zasadach ogólnych, czyli wraz z samochodami. Teraz wprowadzono udogodnienia dla cyklistów, zapewniające im większe bezpieczeństwo. Najważniejsze zmiany obejmują budowę: jednokierunkowych czerwonych pasów rowerowych na tarczy ronda wraz z relacjami na ul. Św. Marcina i ul. Zwierzynieckiej; dwukierunkowego przejazdu przez ul. Zwierzyniecką; śluz rowerowych umożliwiających rowerzystom bezpieczne oczekiwanie na przejazd i zmianę kierunku dalszej jazdy.