18 października 1916 r. zakończyła się rozpoczęta w 1901 r. budowa magistrali kolejowej łączącej Moskwę z Władywostokiem. Tzw. Kolej Transsyberyjska jest jedną z najdłuższych linii kolejowych świata.
Fot. pixabay.com
Trasa Kolei Transsyberyjskiej liczy ponad 9300 km. Zbudowano na niej kilka odgałęzień, które prowadzą m.in. do Mongolii i Chin. Elektryfikacja linii zakończyła się dopiero w roku 2002.
Na początku do budowy trasy zaangażowano 100 tys. robotników i około sześciu tysięcy specjalistów. W kolejnych latach do prac kierowano m.in. żołnierzy, więźniów i syberyjskich chłopów. Z szacunków pochodzących z początku ubiegłego wieku wynika, że Polacy stanowili 18–20% pracowników budowy. Szczególny ich udział odnotowano m.in. przy budowie odcinka zwanego Koleją Wschodniochińską, którą kierował Stanisław Kierbedź. Niebagatelny był również udział Polaków w budowie wielkiego mostu nad rzeką Amur. Wśród dostawców konstrukcji stalowych mostu znalazła się w firma Rudzki i S-ka z Warszawy.
Na tej wyjątkowej trasie nie brakuje obiektów, które są uznawane za wybitne osiągnięcia sztuki inżynierskiej. Im dalej na północ, tym bardziej wymagająca była budowa, tak ze względu na surowe warunki klimatyczne i przyrodnicze, jak i z powodu potrzeby zastosowania wyjątkowych rozwiązań inżynierskich.
Jednym z najtrudniejszych do budowy odcinków była Kolei Wokółbajkalska nad brzegiem Bajkału. Na 260-kilometrowej trasie trzeba było zbudować blisko 40 tuneli i kilkaset wiaduktów.
Cały szlak prowadzący na Syberię otwarto w październiku 1916 r., kiedy ukończono budowę przeprawy przez Amur w Chabarowsku.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.