Partnerzy portalu

Kolej Transsyberyjska ma 100 lat

Jedna z najdłuższych linii kolejowych świata łączy europejską i azjatycką część Rosji


Opublikowano: 19-10-2016 Źródło: PAP, inzynieria.com
Autor Agata Sumara
Agata Sumara
GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele

18 października 1916 r. zakończyła się rozpoczęta w 1901 r. budowa magistrali kolejowej łączącej Moskwę z Władywostokiem. Tzw. Kolej Transsyberyjska jest jedną z najdłuższych linii kolejowych świata.


Fot. pixabay.com Fot. pixabay.com

Trasa Kolei Transsyberyjskiej liczy ponad 9300 km. Zbudowano na niej kilka odgałęzień, które prowadzą m.in. do Mongolii i Chin. Elektryfikacja linii zakończyła się dopiero w roku 2002.

Na początku do budowy trasy zaangażowano 100 tys. robotników i około sześciu tysięcy specjalistów. W kolejnych latach do prac kierowano m.in. żołnierzy, więźniów i syberyjskich chłopów. Z szacunków pochodzących z początku ubiegłego wieku wynika, że Polacy stanowili 18–20% pracowników budowy. Szczególny ich udział odnotowano m.in. przy budowie odcinka zwanego Koleją Wschodniochińską, którą kierował Stanisław Kierbedź. Niebagatelny był również udział Polaków w budowie wielkiego mostu nad rzeką Amur. Wśród dostawców konstrukcji stalowych mostu znalazła się w firma Rudzki i S-ka z Warszawy.

Na tej wyjątkowej trasie nie brakuje obiektów, które są uznawane za wybitne osiągnięcia sztuki inżynierskiej. Im dalej na północ, tym bardziej wymagająca była budowa, tak ze względu na surowe warunki klimatyczne i przyrodnicze, jak i z powodu potrzeby zastosowania wyjątkowych rozwiązań inżynierskich.

Jednym z najtrudniejszych do budowy odcinków była Kolei Wokółbajkalska nad brzegiem Bajkału. Na 260-kilometrowej trasie trzeba było zbudować blisko 40 tuneli i kilkaset wiaduktów.

Cały szlak prowadzący na Syberię otwarto w październiku 1916 r., kiedy ukończono budowę przeprawy przez Amur w Chabarowsku.

Zobacz galerię >>

Kolej Transsyberyjska ma 100 lat. Fot. gorod.tomsk.ru

Kolej Transsyberyjska ma 100 lat. Fot. gorod.tomsk.ru

Kolej Transsyberyjska - dlaczego jest wyjątkowa?

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.