W I kwartale br. pociągi KM przewiozły 1,35 mln pasażerów. To o 300 tys. osób więcej niż przewidywały władze spółki. Z kolei tylko w marcu taką formę przejazdu wybrało 481 326 osób - to o 61 906 więcej niż w lutym, a o 30 338 więcej niż w styczniu.

Co ciekawe, w marcu aż 99,37% pociągów KM przyjechało na czas, co sprawiło, że w całym I kwartale osiągnięto punktualność na poziomie 97,15%.

- Punktualność, wygoda, przystępne ceny to cechy, z którymi bez wątpienia pasażerowie kojarzą już Koleje Małopolskie. Cieszę się, że z każdym miesiącem przybywa podróżnych, którzy do pracy, szkoły czy na krakowskie lotnisko wolą pojechać kolejami a nie samochodem. W planach mamy następne inwestycje kolejowe, w tym rozszerzanie sieci SKA i kolejne zakupy pociągów, więc nie mam wątpliwości, że grono pasażerów z każdym rokiem będzie coraz większe - mówi marszałek Jacek Krupa, cytowany w komunikacie służb prasowych województwa. 

W tej chwili w Małopolsce funkcjonują trzy linie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej:
- SKA1; Wieliczka Rynek Kopalnia–Kraków Lotnisko (długość to około 25,3 km - w tym Kraków Główny–Kraków Lotnisko: 11,9km; Kraków Główny–Wieliczka Rynek Kopalnia: 13,4 km) 
- SKA2; Sędziszów–Kraków Główny (długość to 61,6 km do granicy województwa małopolskiego, w tym Kraków–Miechów - 42,4 km)
- SKA3; Kraków Główny–Tarnów (długość to 77,452 km).

Planowane jest wydłużenie linii SKA2 do Skawiny oraz linii SKA3 do Trzebini.

Ponadto władze województwa prowadzą rozmowy z samorządami terytorialnymi na temat rozwoju SKA. 2 listopada 2016 r. marszałek podpisał wraz z przedstawicielami gmin: Skawina, Kalwaria Zebrzydowska, Brzeźnica, Spytkowice, Zator i Przeciszów - Porozumienie na rzecz rozwoju Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Przeczytaj także: Kraków chce nadal rozwijać Szybką Kolej Aglomeracyjną