Zgodnie założeniem, budowa PKM powinna rozładować korki w stolicy Wielkopolski. Już wykonano inwentaryzację istniejących stacji kolejowych i przedstawiono koncepcje ich rewitalizacji. Środki na modernizację i utrzymanie punktów przesiadkowych mają pochodzić z kas gmin, przez które będzie przebiegać trasa PKM. Wkrótce stacje mają zamienić się w zintegrowane węzły przesiadkowe z parkingami i punktami handlowo-usługowymi. 

Powiat poznański tworzy 17 gmin otaczających Poznań: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Tarnowo Podgórne. Jest jednym z największych w Polsce i największym powiatem w Wielkopolsce. Zajmuje 1899,61 km², liczy ponad 309 tys. mieszkańców.

Odbyła się już analiza miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wraz z koncepcjami modernizacji układów drogowych wokół stacji. Wzorem ma być Poznański Węzłeł Kolejowy - z modelem organizacji, formami finansowania i niezbędnymi inwestycjami. 

Jak mówi, cytowany w komunikacie zastępca prezydenta Poznania Maciej Wudarski, Kolej Metropolitalna będzie uzupełniona o sprawnie działającą komunikację publiczną właśnie w stolicy Wielkopolski.

- Robimy, co w naszej mocy, uważam, że mamy tutaj sukcesy. Wzrost liczby przewożonych pasażerów, miedzy 2015 r., kiedy przewieźliśmy 226 mln pasażerów, a 2016 r., kiedy przewieźliśmy 245 mln, pokazuje, że ten trend zaczyna się umacniać - wyjaśnia Wudarski.

W godzinach szczytu pociągi PKM mają kursować nie rzadziej niż dwa razy na godzinę. 

PKM to wspólne przedsięwzięcie województwa wielkopolskiego, powiatu poznańskiego oraz okolicznych gmin. Wspólny ma być bilet na PKM. 

- Wraz z uruchamianiem połączeń PKM na poszczególnych liniach, gminy będą organizować zsynchronizowany dowóz pasażerów do węzłów przesiadkowych oraz będą ograniczać połączenia autobusowe konkurencyjne do PKM - czytamy w komunikacie. 

Przeczytaj także: Znowu rekordowy miesiąc Kolei Małopolskich