Firma CRRC Zhuzhou Locomotive przedstawiła niedawno pociąg, który nie potrzebuje szyn, aby móc się poruszać. ART (The Autonomous Rail Transit) wykorzystuje specjalne sensory, aby utrzymać się w linii wyznaczanej przez wirtualne tory.
Źródło: YouTube
CRRC Zhuzhou Locomotive pracowała przez 4 lata, aby ART mógł zadebiutować na ulicach chińskiej prowincji Hunan. Pierwszy bezszynowy pociąg na świecie ślizgał się po wyznaczonej trasie dzięki specjalnemu systemowi naprowadzającemu – a czujniki nie tylko odbierały odpowiednie sygnały, ale i przekazywały informacje zwrotne do komputera centralnego, co umożliwiało bezproblemowy przejazd.
Standardowym, trzywagonowym pociągiem typu ART (o długości 31,4 m) może podróżować ponad 300 pasażerów jednocześnie, jednak można rozszerzyć pojazd do 5 wagonów. Każdy z pociągów ma gumowe koła o plastikowej osi. Zarówno pierwszy, jak i ostatni wagon mogą pełnić funkcję lokomotywy.
ART napędzany jest silnikiem elektrycznym, zatem nie będzie wydzielał spalin. Tytanowo-litowa bateria po zaledwie 10 minutach ładowania jest zdolna umożliwić pokonanie 25 km. Maksymalna prędkość, z jaką może się poruszać, to około 70 km/godz.
Bezszynowy pociąg, poruszający się dzięki sensorom, to technologiczna nowinka, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie jego zalety, trudno oprzeć się wrażeniu, że może nastać nie tylko moda na takie rozwiązanie, ale - ze względu na środowisko - również konieczność jego stosowania.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.