Niestety często okazuje się, że naprawa nawierzchni była zbyt długo odkładana i remont czasami znacznie przeciąga się w czasie. W takich warunkach bardzo ważna jest dbałość o należytą jakość materiałów użytych podczas prac drogowych. Dobra kontrola procesu budowy lub naprawy może przyczynić się do zwiększenia efektywności prac i trwałości nowej powierzchni jezdnej. Aby zadbać o jakość na budowie, warto skorzystać z usług laboratorium drogowego.

Co to jest laboratorium drogowe?

Jest to ośrodek, w którym wysoko wyspecjalizowana kadra zajmuje się badaniem i weryfikacją produktów używanych do budowy dróg. Zakres działania laboratorium obejmuje zarówno kontrole u producentów, jak i badania laboratoryjne i polowe różnych materiałów. Dzięki współpracy z tą jednostką można zapewnić bezpieczeństwo, dbałość o środowisko naturalne oraz przede wszystkim odpowiedni poziom jakości.

Nadzór inwestorski

Warto tutaj dodać, że budowa drogi wymaga prowadzenia nadzoru inspektora inwestorskiego. Osoba na tym stanowisku kontroluje jakość używanych materiałów, zgodność z wydanymi na budowę zgodami oraz projektem. Inspektor jest też odpowiedzialny za odbiór poszczególnych etapów robót drogowych.

Techniczna strona inwestycji

Przed rozpoczęciem prac konieczne są działania dotyczące technicznych aspektów budowy. Są to między innymi: kontrola obecnego stanu nawierzchni, przygotowanie planu naprawczego (w przypadku wykonywania remontu istniejącej drogi), weryfikacja specyfikacji technicznych materiałów, które mają być użyte podczas budowy, ocena materiałów pod kątem zgodności z wymogami prawa budowlanego, prace geologiczne, np. badanie gruntu, sporządzanie opinii geotechnicznych, nadzór geologiczny nad pracami.

W tych wszystkich zadaniach może także pomóc laboratorium drogowe, które świadczy kompleksowe usługi dotyczące budowy dróg. Więcej informacji