Trzy zatwierdzone, dwa wpisane na listę rezerwową – taką decyzję w kwestii dofinansowania złożonych projektów drogowych podjął komitet monitorujący Interreg Polska w Rajeckich Teplicach na Słowacji. Program, zakładający wspołpracę transgraniczną między Polską i Słowacją, na budowę i modernizację dróg oraz zadania z zakresu szeroko pojętej komunikacji w regionie przygranicznym przeznaczy 13 mln EUR. W ramach inwestycji wyremontowanych zostanie około 40 km dróg.

Prace realizowane w ramach projektów

Oto zadania, które zostaną zrealizowane w ramach trzech zatwierdzonych projektów:

  • modernizacja ciągu komunikacyjnego, łączącego Čadca na Słowacji z Wisłą, Ustroniem i Istebną oraz Szczyrkiem, za pośrednictwem korytarza TEN-T i nowego połączenia drogowego Jaworzynka-Čierne (projekt I);
  • modernizacja infrastruktury transportowej miasta Čadca i powiatu żywieckiego (II);
  • remont ponad 25 km dróg i ułatwienie dostępu do obszaru transgranicznego oraz połączenia z siecią TEN-T (od strony Słowacji) z autostradą D1 oraz z drogą krajową nr 7 (po stronie polskiej).
     


Cele projektów

Prace wchodzące w zakres pierwszego projektu ułatwią dostęp do drogi ekspresowej S1 (Pyrzowice – granica w Zwardoniu) i słowackiej autostrady D3 (ilina – Zwardoń-granica). Efektem drugiego projektu ma być podniesienie jakości połączenia węzłów II i III kategorii do sieci TEN-T, co poprawi transport w regionie przygranicznym Polski i Słowacji. Tym samym skrócony zostanie także czas przejazdu z obu stron granicy. Celem trzeciego projektu jest z kolei poprawa komunikacji, bezpieczeństwa komunikacyjnego i mobilności na pograniczu polsko-słowackim.

Z uwagi na wysokie oceny złożonych projektów, dwa z nich, które nie otrzymały dofinansowania, zostały wpisane na listę rezerwową. Dostaną one finansowe wsparcie pod warunkiem pojawienia się oszczędności w programie. Jeśli zostaną wdrożone, pracom remontowym poddanych zostanie kolejnych 20 km dróg.

Program Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 wspiera projekty w zakresie rozwoju transportu, ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz edukacji na pograniczu polsko-słowackim. Środki na ich realizację pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i wynoszą blisko 155 mln EUR.

Przeczytaj także: Via Carpatia: S19 z Babicy do Barwinka na pewno powstanie