Kiedy zadajemy sobie pytanie, jak duży może być ładunek ponadgabarytowy, odpowiedź jest tak naprawdę ograniczona jedynie przez naszą wyobraźnię, infrastrukturę drogową oraz sprzęt, którym dysponuje wybrana przez nas firma spedycyjna. Te najlepsze, dzięki zaawansowanej technologii produkcji specjalistycznych naczep, zapewnią kompleksową obsługę bez względu na gabaryty naszego ładunku. Jak w takim razie wygląda przewóz towarów, których rozmiary mogą wydawać się przeszkodą?

Ponadgabarytowy, czyli jaki?

Zasady przewozu i jego organizacji reguluje Ustawa o drogach publicznych oraz Ustawa Prawo o ruchu drogowym. Ładunki ponadgabarytowe to towary niepodzielne o wadze nieprzekraczającej 42 ton, których transport wymaga wykorzystania zestawów drogowych o wymiarach nie większych niż 2,5 m szerokości, 16,5 m długości oraz 4 m wysokości. Inaczej nazywane są one towarami nienormatywnymi lub ponadnormatywnymi. Ładunki te dzielą się również na sześć grup, wśród których możemy wyróżnić takie ładunki, jak zwykłe, których waga jest mniejsza niż 25 ton, specjalne czy zawierające części urządzeń dedykowanych branży górniczej lub też ciężkie i długie. Należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi konieczne jest zdobycie pozwolenia na przewóz ładunku ponadnormatywnego, które wydają starosta danego obszaru, Urząd Celny lub generalny dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

Nowoczesne podejście do starego problemu

Tak, jak kiedyś przewóz ładunków ponadgabarytowych mógł stanowić rzeczywisty problem zarówno dla producentów, jak i przewoźników, tak obecnie najlepsze firmy spedycyjne oferują kompleksową obsługę bez względu na rozmiary i charakter towarów. Dzięki nieustannie postępującemu zaawansowaniu w produkcji naczep specjalistycznych mogą zaoferować swoim klientom zastosowanie naczep modułowych. W ich skład wchodzą pojedyncze wózki, o różnych wielkościach osiowych, od dwóch do nawet pięciu. Zostały one wyprodukowane w taki sposób, aby umożliwiać wielokrotne łączenie ich zarówno w poprzek, jak i wzdłuż, tym samym tworząc przestrzeń umożliwiającą pomieścić ładunki o największych gabarytach.

Firma spedycyjna oferująca transport ponadgabarytowych ładunków w swojej codziennej pracy powinna wyróżniać się nie tylko istotną umiejętnością organizacji, ale przede wszystkim szeroką wyobraźnią. Nierzadko zdarza się, że klient ma do przewiezienia towar tak nietypowy, że zaplanowanie jego transportu będzie dla spedytorów nie lada wyzwaniem. Dlatego też, aby oszczędzić sobie zarówno czasu, jak i nerwów, najprościej jest zdecydować się na usługi profesjonalnego przewoźnika, który oprócz załatwienia wszelkich formalności, wykaże się także profesjonalizmem w kwestii organizacji samego transportu, wyznaczy odpowiednią trasę i zadba o kluczowe bezpieczeństwo ładunku na każdym etapie jego podróży.