Drogowcy przypominają: akcja zimowa ma na celu łagodzenie skutków zimy, a nie ich całkowite i natychmiastowe usuwanie - kierowcy powinni zachowywać szczególną ostrożność w przypadku złej pogody. Nie oznacza to jednak, że do zimy się nie przygotowują - w wielu oddziałach Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad (GDDKiA) siły zostały już zmobilizowane.
Czy zima zaskoczy nas na drogach? Ile czasu mają drogowcy na uprzątnięcie dróg? Fot. JNaether/Shutterstock.com
Nie utrudniajmy pracy drogowcom
Niezależnie od pory roku, oczekiwaniem większości uczestników ruchu drogowego jest jak najszybsze przemieszczenie się z punktu A do punktu B. Należy jednak pamiętać, iż zimą wyprzedzanie np. pługów śnieżnych może być bardzo niebezpieczne. Pojazdy te są bardzo szerokie (nierzadko zajmują cały pas drogi) i poruszają się wolno - od 40 do 50 km/godz., ale to dzięki nim droga jest bezpieczniejsza, odśnieżona, a ruch płynniejszy.
Standardy odśnieżania dróg
Obowiązek odpowiedniego utrzymania drogi ciąży na jej zarządcy. W przypadku dróg krajowych, ekspresowych i autostrad, stosowane są zazwyczaj trzy standardy zimowego utrzymania dróg.
Standard I
Zgodnie z tym standardem jezdnie powinny być całkowicie odśnieżone, posypane na całej długości i szerokości, a śliskość zimowa zlikwidowana na całej szerokości drogi, łącznie z utwardzonymi poboczami. Na trasie jezdni w żadnym wypadku nie może pojawić się warstwa zajeżdżonego śniegu - bardzo niebezpiecznego dla kierowców.
Jak długo kierowcy muszą czekać na możliwość przejechania drogą odśnieżoną w takim standardzie?
Gołoledź, szron i szadź, zgodnie z przepisami, muszą być zlikwidowane w ciągu 3 godz. od stwierdzenia występowania zjawiska, na usunięcie luźnego śniegu, lodowicy i śliskości pośniegowej trzeba poczekać dłużej - do 4 godz. od stwierdzenia występowania zjawiska. Czas na usunięcie błota pośniegowego to 6 godz. od ustania opadów.
Standard II
Zimowe utrzymanie drogi w standardzie nr 2 nie różni się niemal niczym od standardu wyższego - zakłada jedynie możliwość pozostawienia na nawierzchni, już po zakończeniu pracy sprzętu, warstwy zajeżdżonego śniegu o grubości nie utrudniającej ruchu.
Standard III
Jezdnia odśnieżana na całej szerokości, ale posypywana jedynie na:
- skrzyżowaniach z drogami i koleją;
- odcinkach o pochyleniu >4%;
- przystankach autobusowych;
- innych miejscach ustalonych przez zarząd drogi.
Droga zostaje odśnieżona do 6 godz. po ustaniu opadów, ale na jezdni - oprócz zajeżdżonego śniegu - mogą wystąpić zaspy i języki śnieżne. Zwalczanie śliskości zimowej (gołoledzi, szronu, szadzi) nie może przekraczać 6 godz. od momentu stwierdzenia wystąpienia zjawiska. W tym standardzie dopuszcza się już utrudnienia dla samochodów osobowych.
Zima nie zaskoczy Gdańska
Służby gdańskiego oddziału GDDKiA są już przygotowane do zapewnienia przejezdności na 807,5 km dróg krajowych woj. pomorskiego. Zgromadzony przez nie sprzęt to 58 pługosolarek oraz 20 pługów, a także ładowarki, spycharki, równiarki, pługi wirnikowe oraz sprzęt do utrzymania chodników.
Mimo że w magazynach już znajduje się ponad 18 tys. ton soli, to w trzech obwodach drogowych: Gdańsku Matarni, Kobylnicy i Tczewie w gotowości będą dodatkowe wytwornice solanki ze szlachetnych chlorków wapnia. Taka solanka działa w temperaturze do -20°C, kiedy jest już zbyt zimno, by mogła pomóc zwykła sól.
Na terenie poszczególnych obwodów drogowych znajdują się dyżurki Zimowego Utrzymania Dróg (ZUD) i pomieszczenia, z których korzystać mogą operatorzy sprzętu, a także zaplecze techniczne: magazyny, garaże, warsztaty, jednak wykonawcy całorocznego kompleksowego utrzymania dróg świadczą usługi z wykorzystaniem swojego sprzętu.
Szczecin jest przygotowany na opady śniegu
W Szczecinie gotowych do pracy w ramach zimowego utrzymania dróg jest łącznie 297 sztuk sprzętu, w tym m.in. 115 pługów (różnych typów) i 59 solarek. Do zadań specjalnych (podejmowanych w czasie panowania najtrudniejszych warunków pogodowych) przeznaczono 26 pługów wirnikowych, 36 ładowarek i 22 równiarki. Pracownicy szczecińskiego oddziału GDDKiA szacują, że wykorzystanych zostanie niemal 25 tys. ton soli i 1,55 tys. ton materiałów zapewniających szorstkość jezdni zimą, a ponadto 200 ton chlorków wapnia i magnezu.
W woj. warmińsko-mazurskim czekają 252 jednostki sprzętu
Olsztyński oddział GDDKiA zgromadził 117 pługosolarek, 33 pługopiaskarki, 85 pługów lemieszowych, 17 pługów wirnikowych oraz 73 szt. sprzętu wspomagającego w postaci ładowarek czy wywrotek. Przygotowano 13,2 tys. ton soli oraz 3,1 tys. ton innych materiałów uszorstniających. Wzdłuż dróg krajowych ustawionych zostanie około 100 km zasłon przeciwśnieżnych.
Wieluń nie musi się obawiać
Czy najlepiej odśnieżonymi drogami będzie mógł pochwalić się Wieluń? To w tym rejonie pracuje Zbigniew Parzyjagła, zwycięzca krajowych eliminacji do międzynarodowego konkursu operatorów pługów śnieżnych.
Wśród umiejętności, którymi musieli wykazać się uczestnicy eliminacji, można wymienić pokonanie toru przeszkód, precyzyjne zatrzymanie pojazdu, przesunięcie przeszkody (w odpowiednie miejsce) oraz jazdę slalomem. Wszystkie zadania należało wykonać nie tylko w jak najszybszym czasie, ale i z odpowiednią precyzją.
Zwycięzca, wraz z dwoma innymi finalistami, będzie reprezentować nasz kraj w Międzynarodowym Zimowym Konkursie Drogowym, który odbędzie się w Gdańsku w lutym 2018 r. Oprócz uczestników z Polski, udział w rywalizacji weźmie jeszcze 47 uczestników z całego świata.
Jak szybko GDDKiA jest w stanie zareagować na trudne warunki pogodowe?
Pojazdy muszą – zgodnie z przepisami – być gotowe w ciągu godziny od chwili podjęcia decyzji o przystąpieniu do akcji odśnieżania lub usuwania śliskości. GDDKiA trzyma w pogotowiu taki sprzęt, jak: solarki i piaskarki, pługi lemieszowe i pługi wirnikowe, równiarki, spycharki, ładowarki.
Zimowe informacje drogowe
Informacje nt. przejezdności dróg czy utrudnień w ruchu znajdują się na stronie internetowej GDDKiA w mapie warunków drogowych: www.gddkia.gov.pl. Udostępnione są też całodobowe Punkty Informacji Drogowej pod nr tel. 19 111..
Należy pamiętać jednak, że drogi powiatowe czy gminne mają innych zarządców niż drogi krajowe, ekspresowe i autostrady - trzeba wziąć to pod uwagę, zgłaszając zapytania czy uwagi dotyczące zimowego utrzymania dróg.
Przeczytaj także: Najpiękniejsze drogi w Europie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.