Partnerzy portalu

Małopolska: w sierpniu otwarcie węzła w Poroninie

Opublikowano: 07-02-2018 Źródło: Malopolska.pl

Latem kierowcy będą mogli już skorzystać z nowego węzła drogowego w ciągu tzw. Zakopianki. Budowane od dwóch lat połączenie dróg ma znacząco udrożnić ruch na trasie Nowy Targ–Zakopane. Koszt tej inwestycji to blisko 50,5 mln zł.


Małopolska: w sierpniu otwarcie węzła w Poroninie. Wiz. Autostrada II / Malopolska.pl Małopolska: w sierpniu otwarcie węzła w Poroninie. Wiz. Autostrada II / Malopolska.pl

Bardzo się cieszę, że inwestycja, o którą jako władze województwa tak długo zabiegaliśmy, już wkrótce doczeka się szczęśliwego finału. Budowa węzła Poronin pozwoli rozładować korki blokujące dojazd nie tylko do Zakopanego, ale też w kierunku Białki Tatrzańskiej czy Morskiego Oka – mówił podczas wizyty na Podhalu marszałek woj. małopolskiego Jacek Krupa.

Budowa węzła drogowego Poronin jest jednym z wielu zadań wpisanych w projekt zakładający poprawę komunikacji na tym fragmencie drogi prowadzącej do Zakopanego. W ramach przedsięwzięcia powstają liczne obiekty inżynierskie. Do tej pory wybudowano już wiadukt drogowy oraz wiadukt kolejowy nad drogą wojewódzką nr 961, którym przejeżdża pociąg relacji Chabówka–Zakopane, a także most nad potokiem Poroniec. Trwają prace nad budową tunelu o długości około 36 m, przez który zostanie przeprowadzona DW 951, nad nim zaś – linia kolejowa nr 99 oraz droga krajowa nr 47. Intensywne roboty prowadzone są także na placu budowy największego obiektu tej inwestycji – mostu drogowego nad Białym Dunajcem (w ciągu drogi powiatowej nr 1651). Na początku roku rozpoczęto montaż konstrukcji przeprawy, której planowana długość to 100 m. Z kolei wiosną ruszyć mają prace nad budową ronda, które powstanie na skrzyżowaniu tzw. Zakopianki z drogą powiatową nr 1651 wraz z rozbudową dróg dojazdowych.

Wiz. Autostrada II / Malopolska.pl Wiz. Autostrada II / Malopolska.pl

Koszt całej inwestycji podzielony został pomiędzy samorząd woj. małopolskiego, powiat tatrzański i gminę Poronin (projekty inwestycji) oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), która finansuje prace budowlane. Wykonawcą przedsięwzięcia jest konsorcjum firm Banimex sp. z o.o. oraz Eurovia S.A.

Jak podkreślał marszałek, prace nad budową węzła przebiegają zgodnie z harmonogramem, w związku z czym jego otwarcie powinno nastąpić planowo – w połowie sierpnia br.

W ciągu tzw. Zakopianki, na trasie S7 pomiędzy Krakowem a Rabką Zdrojem, realizowana jest już duża inwestycja drogowa. Ma ona usprawnić dojazd do zimowej stolicy Polski i stanowić oś komunikacyjną woj. małopolskiego na kierunku północ–południe. Na cały fragment drogi ekspresowej składają się trzy odcinki.

Pierwszy – Lubień–Naprawa – o długości 7,6 km buduje IDS-Bud sp. z o.o. Na odcinku Naprawa–Skomielna Biała, o łącznej długości około 3 km, który realizuje włoska firma Astaldi S.p.A, powstaje dwukomorowy tunel drogowy, którego długość wyniesie 2,06 km. Ma on być gotowy w 2020 r. Z kolei trzeci odcinek, pomiędzy Skomielną Białą a Rabką Zdrojem (długość 5,2 km), wykonuje Salini Impregilo S.p.A. Droga ta miała być oddana do użytku we wrześniu br., jednak pod koniec stycznia firma wystąpiła z żądaniem przesunięcia terminu zakończenia realizacji inwestycji o rok. Powodem mają być trudności napotkane na terenie budowy, dotyczące m.in. posadowienia obiektów mostowych. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Zobacz także nasz TEMAT SPECJALNY – TUNEL ZAKOPIANKA

 

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia