Inwestycja zostanie zrealizowana w trybie „projektuj i buduj”. Zgodnie z kontraktem, do końca wakacji ma powstać projekt budowlany obwodnicy, a z końcem roku powinna być wydana decyzja ZRID. Następnie ruszyć mają prace budowalne.

Obwodnica w całości poprowadzona zostanie w granicach administracyjnych Tarnobrzega, jej początek znajdzie się w rejonie istniejącej DW 871, a koniec w ciągu DW 723 na osiedlu Zakrzów.

Tak obwodnica została zaznaczona w portalu OpenStreetMap (należy powiększyć mapę):

Wyświetl większą mapę

Obwodnica powinna zostać oddana do użytku w połowie 2020 r. Celem jej budowy jest przekierowanie na nią ruchu tranzytowego, który obecnie przebiega przez centrum miasta, jednak umożliwi też lepszą komunikację m.in. z dworcem kolejowym. Jako samorząd przymierzamy się do uruchomienia połączenia kolejowego z Rzeszowa do Warszawy przez Tarnobrzeg, więc dworzec kolejowy musi być dobrze skomunikowany – powiedział Władysław Ortyl, marszałek woj. podkarpackiego.

Miasto pozyskało na realizację tego projektu niemal 43 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego; dofinansowanie otrzymano też na realizację inwestycji przeciwpowodziowych oraz dla miejscowego szpitala.

Przeczytaj także: S14 Zachodnia Obwodnica Łodzi: uwzględniono odwołanie Mirbudu