Ponad 106 mln zł kosztować będzie zbudowanie 6-kilometrowej obwodnicy Strzyżowa (woj. podkarpackie). Znaczna część środków na tę inwestycję, bo ponad 90 mln zł, pochodzić będzie z budżetu Unii Europejskiej (UE). Podkarpacie jest jednym z liderów eksploatacji przeznaczonej Polsce puli. Realizacja projektu rozpoczęła się 14 maja br.
14 maja br. rozpoczęła się budowa obwodnicy Strzyżowa. Fot. Mark Agnor/Shutterstock
Obwodnica znajdzie się w ciągu DW988 Babica–Strzyżów–Warzyce. W ramach projektu powstać ma m.in. pięć mostów (trzy na Wisłoku i po jednym przez rzekę Stobnica oraz potok Różanka), a także wiadukty drogowe i przepusty. Inwestycję zrealizuje Grupa Mostostal Warszawa.
To niezwykle ważna inwestycja dla tego regionu. Wiem, że starania o tę obwodnicę trwały wiele lat – komentował marszałek województwa Władysław Ortyl podczas uroczystości podpisywania umowy z wykonawcą, dodając: Wielkie znaczenie mają tu środki z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014–2020. Cały czas otwieramy się na południe Podkarpacia. Chcemy, aby w tym kierunku podróżowało się szybciej i bardziej komfortowo, ale mamy też świadomość, jakie znaczenie gospodarcze ma ta droga.
Do kwestii unijnego dofinansowania odniósł się również obecny na uroczystości rozpoczęcia realizacji projektu wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, który zaznaczył, że dzięki tej inwestycji Podkarpacie umocni swoją pozycję wśród województw, które najlepiej wykorzystują środki unijne. Obecnie województwo jest na trzecim miejscu.
To bardzo wysoka pozycja, medalowa, wręcz historyczna – podkreślił. I dodał: Podkarpacie jest wzorcem nie tylko dla pozostałych województw makroregionu wschodniej Polski, ale także dla takich regionów jak Małopolska, Śląskie, Zachodniopomorskie.
Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Piotr Miąso zwrócił uwagę na to, że tak duża inwestycja mogła budzić kontrowersje.
Mieszkańcy Strzyżowa na tę inwestycję czekali i byli do niej przygotowani. Jej trasa była od lat w różnych opracowaniach, ale i tak nie obędzie się bez wyburzeń. Trzeba zburzyć cztery domy, w tej chwili jeszcze mieszkają w nich właściciele, ale nigdy z tego powodu nie było protestów. Mieliśmy indywidualne, ludzkie sprawy, które udało nam się bezkonfliktowo doprowadzić do końca – powiedział Miąso.
Budowa obwodnicy Strzyżowa
Wyzwaniem dla wykonawcy będzie teren – dolina Wisłoka, obszar zalewowy o skomplikowanej budowie geologicznej, na którym występują również osuwiska.
Planowany termin zakończenia robót budowlanych to 31 października 2019 r.
Przeczytaj także: Do Antwerpii dotarł pierwszy pociąg w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.