Trasa, nazwana Weltrack (od potocznej nazwy miejscowości: Lidzbark Welski), liczy 8 km. To jednokierunkowa, rekreacyjna ścieżka rowerowa. Jak opisuje Maciej Sitarek, burmistrz Lidzbarka, ma ona krętą i pofalowaną trasę, która daje użytkownikom namiastkę tras górskich. Przeznaczona jest dla rowerzystów na każdym poziomie zaawansowania, zarówno dla rodzin z dziećmi, zawodników MTB półzawodowych, jak i zawodowców.

Na odcinkach prowadzonych po skarpie, wykonano naturalne przeszkody: muldy i zakręty typu banda, a na odcinkach płaskich naturalne przeszkody terenowe: stos kłód czy złoże głazów. Rowerzyści o bardzo zaawansowanych umiejętnościach nie będą się na szlaku nudzić.

Ponadto zadbano też o infrastrukturę towarzyszącą, taką jak wiata wypoczynkowa z punktem widokowym czy stojaki dla rowerów.

Turyści i mieszkańcy mogą odkryć malownicze wąwozy i spojrzeć na jezioro lidzbarskie z góry – zauważył burmistrz.

W ciągu trasy znajduje się kilometrowy odcinek, który przecina rezerwat przyrody Klonowo, po wyznaczonym przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie szlaku pieszo-rowerowym.

Szlak w rezerwacie przyrody został zmodernizowany w ten sposób, że ubytki w podłożu na trasie uzupełniono kruszywem naturalnym. Realizacja tych prac jest dobrym przykładem godzenia potrzeb ochrony przyrody z udostępnieniem turystycznym, rekreacyjnym i edukacyjnym rezerwatu przyrody – zaznaczyła cytowana przez Polską Agencję Prasową (PAP) rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie Justyna Januszewicz.

Inwestycja kosztowała 720 tys. zł, z czego 620 tys. zł pozyskano w ramach unijnej dotacji.

Przeczytaj także: Poznań: pierwsze przejście z systemem wykrywania pieszych