„Jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach, to Polska jest na czwartym od końca miejscu w Europie” – powiedział główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur w radiowej Jedynce. W jaki sposób to zmienić? Trwa akcja Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) „Z kulturą w drodze”.
Czy na polskich drogach będzie bezpieczniej? Kierowcy będą mogli nauczyć się poruszać kulturalnie. Fot. ddisq/Shuttestock
Zgodnie z wynikami badań CBOS z 2017 r., Polacy nie oceniają najlepiej innych na drodze, ani też ich kultury jazdy. 27% odpowiedziało, że ocenia je źle, 56% ocenia je średnio, a 16% – dobrze.
Generalnie nie jest dobrze, ale nie jest tragicznie. Chcemy, żeby było jeszcze lepiej, żeby kierowcy zachowywali się kulturalnie na drodze, żeby nie było tej agresji, która – niestety – często jest widoczna na naszych drogach, szczególnie w dużych miastach, kiedy każdemu kierowcy spieszy się – zauważył szef GITD.
Gajadhur podkreślił, że w takich sytuacjach kierowcy często zajeżdżają sobie drogę, próbują „wcisnąć się”, w korkach jadą prosto z lewoskrętu lub prawoskrętu, przejeżdżają na czerwonym świetle, wyprzedzają w miejscach niedozwolonych, wyprzedzają na przejściach dla pieszych, jeżdżą poboczami, a nawet ścieżkami rowerowymi.
Stąd właśnie pomysł na tę akcję, żeby propagować savoir vivre, propagować kulturalne zachowania na drodze – wyjaśnił Gajadhur, którego zdaniemnie ma usprawiedliwienia dla agresji kierowców.
Musimy przestrzegać przepisów ruchu drogowego. W ubiegłym roku doszło do ponad 32 tys. wypadków drogowych, w których zginęło ponad 2830 osób. Mimo, że rok 2017 był jednym z najbezpieczniejszych na drogach od ponad 20 lat (...), to jednak w dalszym ciągu jest bardzo dużo do zrobienia, gdyż nasz kraj jest tak naprawdę czwarty od końca jeśli chodzi o bezpieczeństwo, w całej Europie – podsumował, wśród głównych przyczyn wypadków wymieniając nieustąpienie pierwszeństwa, nadmierną prędkość, czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach.
Akcja „Z kulturą w drodze”.została zainaugurowana 25 lipca br. w dzień św. Krzysztofa, patrona kierowców. Ma promować kulturalne zachowania na drogach. W ramach działań organizatorzy zaplanowali m.in. wyświetlanie spotów dotyczących bezpieczeństwa na drodze, przede wszystkim w mediach społecznościowych.
Kolejne filmy będą pojawiały się cyklicznie, będziemy angażować w nie znanych aktorów filmowych i teatralnych, którzy będą apelowali o bezpieczeństwo na polskich drogach. Filmy będą udostępniane w mediach społecznościowych, na stronach internetowych, tak aby docierały do jak największej liczby osób, po to aby na polskich drogach było bezpiecznie. Wzajemny szacunek i zrozumienie są niezbędne aby poprawić bezpieczeństwo – zaznaczył Gajadhur.
Przeczytaj także: Ponad 1 mld zł od UE na budowę 74-kilometrowego odcinka S5
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.