Przepisy dotyczące gęstości drewna przewożonego transportem samochodowym muszą ulec zmianie. W przeciwnym razie bezpieczeństwo ruchu na polskich drogach będzie zagrożone – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK). Jednostka sprawdziła, jak przejazdy przeciążonych transportów wpływają na stan techniczny nawierzchni dróg wojewódzkich w Polsce.
Pojazdy przewożące drewno mogą być przeciążone nawet o połowę. Fot. Snova / Shutterstock
Zdaniem kontrolerów problem pojawił się w momencie wprowadzenia opłat na drogach krajowych dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Wówczas znaczna część ruchu tranzytowego przeniosła się na drogi wojewódzkie. W konsekwencji stan tych dróg – mimo realizacji kolejnych inwestycji – nie ulega poprawie. Kontrola wykazała różnego rodzaju nieprawidłowości w zakresie stanu technicznego nawierzchni jezdni i chodników, a także stanu poboczy i odwodnienia oraz w oznakowaniu, zarówno pionowym, jak i poziomym.
„Winnymi” wg NIK są wadliwe przepisy, zaniżające gęstość różnych gatunków przewożonego przez pojazdy drewna.
Wykorzystanie tych przeliczników do obliczania na papierze masy drewna przy załadunku sprawia, że potencjalnie każdy załadowany samochód, wyjeżdżający na drogi może realnie ważyć – w zależności od rodzaju przewożonego drewna – kilka lub nawet kilkanaście ton więcej niż dopuszczają normy. (…) W przypadku najczęściej przewożonego drewna sosnowego jego normatywna gęstość wykazana w rozporządzeniu (740 kg/m3) i wykorzystywana do obliczeń przy załadunku samochodów jest zaniżona w stosunku do wagi rzeczywistej o około 180–220 kg. Średnio jednym środkiem transportu przewozi się około 30 m3, daje to zaniżenie jego rzeczywistej masy całkowitej o co najmniej 6 ton. Jednocześnie drewno sosnowe jest jednym z lżejszych gatunków drewna. W przypadku więc przewozów drogowych cięższych gatunków, np. buku czy dębu, zaniżenie rzeczywistej masy całkowitej jednego tylko transportu może wynosić nawet kilkanaście ton – wylicza NIK, dodając, że w efekcie samochody przewożące transporty drewna mogą być przeciążone nawet o połowę.
Źródło: NIK
Jednostka kontrolna, apelując o zmiany prawne w tym zakresie, zarekomendowała również działania w zakresie właściwego utrzymania dróg i ich ochrony. Kompetencje te należą do zarządców dróg wojewódzkich. W Polsce jest to 16 zarządów powoływanych przez sejmiki wojewódzkie, natomiast w przypadku miast na prawach powiatu obowiązki te należą do prezydentów miast.
Przeczytaj także: NIK: przewozy kolejowe nie są wystarczająco bezpieczne
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.