Celem inwestycji jest skrócenie czasu przejazdu, co ma umożliwić zwiększenie prędkości pociągów pasażerskich do 120 km/godz., a towarowych 80 km/godz. Poprawić ma się także bezpieczeństwu ruchu, a to z kolei umożliwić ma przebudowa 14 przejazdów kolejowo-drogowych w kilku miejscowościach (Dankowice, Brzeszcze, Brzeszcze Jawiszowice, Jaźnik, Oświęcim, Rajsko) oraz 46 obiektów inżynieryjnych, w tym pięciu wiaduktów.

W ramach zadania kompleksową przebudowę przejdzie stacja kolejowa Oświęcim. Wydłużone do długości 400 m zostaną dwa perony, odnowiona ma być kładka, a windy wyremontowane.

Dworzec w Oświęcimiu będzie nowoczesnym, funkcjonalnym obiektem, dostosowanym do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób o ograniczonej mobilności. To kolejna inwestycja, która zostanie zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych w regionie. Od grudnia ubiegłego roku z nowego, zmodernizowanego dworca korzystają pasażerowie Miechowa, a to jeszcze nie koniec. Do 2023 roku PKP SA planuje w skali całego kraju około 200 inwestycji, w tym 20 w samej Małopolsce – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA.

Prace budowlane prowadzone będą w latach 2020–2021.

Umowa na odcinek Oświęcim–Czechowice Dziedzice to kolejny projekt KPK (Krajowego Programu Kolejowego – red.), którego realizacja istotnie poprawi warunki obsługi wszystkich pasażerów. Krótsze podróże, windy, pełna informacja na wygodnych peronach, sześć przebudowywanych stacji i przystanków to przyjęty na sieci kolejowej standard obsługi. Zmodernizowana linia i obiekty będą kolejnymi dobrymi propozycjami na podróże koleją w Małopolsce i w kraju – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK SA.

Przedsięwzięcie będzie realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość całego projektu to około 815 mln zł.

Przeczytaj także: Węzeł Oświęcimski: umocnią 1,6 km lewych wałów Wisły