• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Można budować obwodnicę Wronek

Opublikowano: 21-09-2018 Źródło: UW w Poznaniu, WZDW, Wronki.pl

Wojewoda wielkopolski wydał zgodę na budowę obwodnicy Wronek. Częścią tej trasy będą most oraz wiadukt. Obwodnica Wronek będzie mieć ponad 5 km długości.


Obwodnica Wronek – planowany wiadukt. Źródło: Gmina Wronki, wizualizacja: WZDW w Poznaniu Obwodnica Wronek – planowany wiadukt. Źródło: Gmina Wronki, wizualizacja: WZDW w Poznaniu

Budowa obwodnicy Wronek realizowana jest w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Wydana przez wojewodę decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) ma rygor natychmiastowej wykonalności. Tym samym wykonawca może rozpoczynać budowę. Jest to wielki projekt, na który mieszkańcy Wronek czekali już od dawna. (...) Mam nadzieję, że obwodnica pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta i znacząco poprawi bezpieczeństwo mieszkańców Wronek – mówi, cytowany w komunikacie, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Obwodnica Wronek będzie mieć ponad 5 km długości. Poprzez skrzyżowania zostanie powiązana z drogami wojewódzkimi nr 184 i nr 182, drogami powiatowymi oraz gminnymi. Początek obwodnicy zaplanowano na ul. Szamotulskiej w ciągu DW184 w Nowej Wsi, a koniec na rondzie w ciągu DW182 za rzeką Wartą we Wronkach.

Obwodnica Wronek – plan orientacyjny. Źródło: WZDW Obwodnica Wronek – plan orientacyjny. Źródło: WZDW

W ramach budowy te trasy powstaną most przez rzekę Wartę, wiadukt nad linią kolejową nr 351 Poznań–Szczecin oraz trzy ronda. Umowę na budowę podpisano we wrześniu 2016 r. z firmą Budimex. Z kolei w marcu br. do Urzędu Miasta i Gminy Wronki dotarła dokumentacja projektowa obwodnicy. Koszt budowy obwodnicy Wronek to około 50 mln zł.

Obwodnica Wronek – trasa. Źródło: Facebook.com/BurmistrzWronek Obwodnica Wronek – trasa. Źródło: Facebook.com/BurmistrzWronek

Za budowę odpowiada Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu (WZDW). Podstawowym celem budowy obwodnicy Wronek jest wyprowadzenie ruchu samochodowego (zwłaszcza tranzytowego) ze zwartej zabudowy miasta i likwidacja tzw. wąskiego gardła w układzie komunikacyjnym województwa – czytamy w komunikacie ZDW. Jak z kolei podano na stronie www.wronki.pl, dynamiczny wzrost inwestycji w gminie przyczynił się do znaczących utrudnień infrastrukturalnych. Obecnie największy problem to natężony ruch pojazdów ciężkich na drogach dojazdowych do firm Amica i Samsung.

Dla mieszkańców Wronek obecnie kłopotem jest także fakt, że zamknięty został 176-metrowy most przez Wartę w ciągu DW182. Choć w ekspertyzie podano, że „ogólny stan obiektu jest dobry”, to jednak z przeprawy nadal nie można korzystać.

Przeczytaj także: Zamknięty most we Wronkach – jest decyzja

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!