W ciągu kilku dni krakowski Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu (ZIKiT) poda termin rozpoczęcia prac związanych z budową linii tramwajowej do Górki Narodowej. Już dziś wiemy jednak, że realizacja tej inwestycji będzie wiązała się ze sporymi utrudnieniami komunikacyjnymi. Najbardziej odczują je użytkownicy ul. Opolskiej, będącej częścią trzeciej obwodnicy Krakowa, w ciągu której powstaną tunel drogowy i dwie estakady.
Planowana pętla tramwajowa Górka Narodowa. Wiz. ZIKiT
Górka Narodowa jest częścią Dzielnicy IV Prądnik Biały. Mimo iż znajduje się tuż obok dwóch miejskich arterii – prowadzącej w kierunku wyjazdu na Katowice ul. Opolskiej oraz al. 29 Listopada, znajdującej się tuż przy wylocie na Kielce i Warszawę – przez lata nie doczekała się sprawnej komunikacji publicznej. Z tego powodu wielu mieszkańców osiedla korzysta z własnego transportu. A to generuje korki i utrudnia funkcjonowanie w gęstej zabudowie tej części Krakowa.
Pomóc ma nowa linia tramwajowa, którą włodarze stolicy Małopolski chcą połączyć ze znajdującą się po drugiej stronie ul. Opolskiej pętlą Krowodrza Górka. Według szacunków ZIKiT, z linii na Górkę Narodową będzie w obu kierunkach korzystało w dzień powszedni łącznie około 40 tys. pasażerów (w sumie z pętli na prądnickie osiedle w ciągu godziny kursów ma być 30).
Budowa torowiska wystawi jednak cierpliwość użytkowników ruchu w tym obszarze na ogromną próbę. Wykonawca będzie musiał nie tylko przeciąć arterię w jednym z najbardziej newralgicznych jej punktów (na wysokości stacji paliw Lukoil), ale i pokonać liczne przeszkody, w tym dolinę Sudołu i rzekę Białuchę, oraz zapewnić ciągłość ruchu kolejowego (drogę przecina linia kolejowa nr 95).
Gdzie można spodziewać się największych utrudnień?
Najgorzej będzie w ciągu ul. Opolskiej, gdzie powstaną tunel drogowy oraz dwie estakady. Pierwszy obiekt znajdzie się tuż obok stacji paliw i restauracji McDonald’s, będzie miał nieco ponad 100 m długości, a wewnątrz powstaną dwie nawy po dwa pasy ruchu. Estakady mają być z kolei wybudowane nad doliną Sudołu (w ciągu przyszłej Trasy Wolbromskiej), nieopodal tunelu. Składać się na nie będą dwa obiekty: estakada drogowa oraz estakada tramwajowa.
Są to obiekty trójprzęsłowe o konstrukcji nośnej żelbetowej. Rozpiętość teoretyczna estakady drogowej będzie wynosić L=10,86+12,10+10,86 m dla części lewej oraz L=12,61+14,05+12,61 m dla części prawej. Część lewa będzie przeprowadzać trzy pasy ruchu, ścieżkę rowerową oraz chodnik. Natomiast część prawa – dwa pasy ruchu. Estakada tramwajowa będzie przeprowadzać linię tramwajową dwutorową, ścieżkę rowerową oraz chodnik. Jej rozpiętość teoretyczna będzie równa L=12,61+14,05+12,61 m – wyjaśnia Marcin Hanczakowski, dyrektor krakowskiego ZIKiT.
Poza arterią – w kierunku północnej części Prądnika Białego – powstaną jeszcze trzy inne obiekty inżynieryjne. Na wysokości ul. Szopkarzy zlokalizowana będzie nowa kładka dla pieszych – będzie to żelbetowa konstrukcja o długości ponad 180 m, z trzema pochylniami oraz schodami. W ciągu ul. Pachońskiego powstanie żelbetowy, jednoprzęsłowy most (o rozpiętości teoretycznej 19,2 m), który pozwoli przeprawić się przez rzekę Białuchę. Znajdą się na nim dwa pasy ruchu, dwutorowa linia tramwajowa oraz chodnik, a po jednej stronie mostu dopuszczony będzie także ruch rowerowy. Wreszcie w pobliżu ul. Bociana wybudowany zostanie wiadukt kolejowy dla przeprowadzenia linii kolejowej nr 95 – będzie to ponad 15-metrowy obiekt żelbetowy, który pozwoli pociągom przeprawić się nad linią Krakowskiego Szybkiego Tramwaju (KST), chodnikiem oraz ścieżką rowerową.
W trakcie prowadzonych prac pojawią się zmiany w organizacji ruchu, na pewno zostanie zachowany dojazd do posesji i osiedli. Miasto dołoży wszelkich starań, aby uciążliwości były jak najmniej odczuwalne, jednak nie da się przebudować tak ważnych ulic, jak np. Opolskiej, bez spadku przepustowości. Spodziewamy się, że zmiana przepustowości będzie bardziej zauważalna na północ od Opolskiej – zapowiada dyrektor zarządu.
Na razie nie ma informacji na temat zmian w komunikacji autobusowej, funkcjonującej w ciągu ul. Opolskiej, ale z utrudnieniami muszą liczyć się użytkownicy linii tramwajowej między pętlą Krowodrza Górka a przystankiem Bratysławska. Odcinek ten będzie przebudowany, a na czas realizacji ZIKiT chce wprowadzić komunikację zastępczą.
Trudno nam jednoznacznie określić, jak będzie wyglądało natężenie ruchu. Przy projektowaniu linii tramwajowej na Górkę Narodową zaplanowano budowę trzech parkingów typu P&R, które mają zachęcić mieszkańców sąsiednich gmin do pozostawienia swoich samochodów na parkingach i kontynuowania podróży komunikacją miejską. Nowa linia tramwajowa ma zachęcić również mieszkańców północnych osiedli Krakowa do pozostawienia samochodu i skorzystania z komunikacji miejskiej – wyjaśnia Marcin Hanczakowski.
Czy realizacja tej inwestycji zmniejszy korki w tej części trzeciej obwodnicy Krakowa? Tego dowiemy się dopiero za około dwa i pół roku – budowa linii tramwajowej Krowodrza Górka–Górka Narodowa potrwa do końca 2020 r.
Przeczytaj także: Rozpoczęła się budowa Trasy Łagiewnickiej w Krakowie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.