• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zgoda na budowę fragmentu trasy Via Baltica

Opublikowano: 16-10-2018 Źródło: GDDKiA, Urząd Wojewódzki w Białymstoku

Wojewoda podlaski wydał zgodę na budowę drugiej jezdni obwodnicy Szczuczyna. Dzięki realizacji tej inwestycji obwodnica stanie się fragmentem drogi ekspresowej S61, będącej częścią szlaku Via Baltica.


Obwodnica Szczuczyna. Fot. GDDKiA Obwodnica Szczuczyna. Fot. GDDKiA

Druga jezdnia obwodnicy Szczuczyna będzie mieć 6,6 km długości. Dobudowana zostanie od strony północno-zachodniej. Połączy się istniejącym dwujezdniowym węzłem Szczuczyn.

Pierwsza nitka obwodnicy Szczuczyna powstała z asfaltu, z kolei w tym przypadku użyty zostanie beton cementowy. Druga nitka ma być gotowa w 2020 r. Jak napisano w komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), wówczas obwodnica Szczuczyna będzie miała standard dwujezdniowej drogi ekspresowej S61.

Budowa obwodnicy Szczuczyna. Źródło: GDDKiA Budowa obwodnicy Szczuczyna. Źródło: GDDKiA

W ramach dobudowy drugiej nitki zaplanowano m.in. budowę dróg dojazdowych, systemu odwodnienia powierzchniowego i wgłębnego oraz budowę przepustów drogowych i zbiorników wodnych wraz z urządzeniami oczyszczającymi. Ponadto powstanie odwodnienie układu drogowego, a przebudowane zostaną cieki naturalne.

Via Baltica. Źródło: GDDKiA Via Baltica. Źródło: GDDKiA

Obwodnica Szczuczyna to fragment drogi ekspresowej S61 Ostrów Mazowiecka-obwodnica Augustowa. Budowa drugiej nitki będzie kosztować około 75 mln. zł.

Pierwszą jezdnię obwodnicy Szczuczyna do użytku oddano w listopadzie 2015 r. Obecnie obwodnica Szczuczyna ma 8 km długości. W ramach pierwszego etapu budowy powstała droga klasy GP o przekroju jednojezdniowym – 1 x 2 pasy ruchu wraz z bezkolizyjnym węzłem drogowym Szczuczyn (na węźle dwujezdniowa 2 x 2 pasy ruchu). Po realizacji drugiego etapu będzie to droga klasy S, dwujezdniowa na całej długości (przekrój 2 x 2).

Parametry obwodnicy Szczuczyna po wybudowaniu drugiej jezdni:

– dwie jezdnie po dwa pasy ruchu 2x2,
– szerokość pasów ruchu: 3,5 m,
– pasy awaryjne: po 2,5 m każdy,
– pas dzielący: od 5 m do 12 m,
– obciążenie nawierzchni: 115 kN/oś

Via Baltica to międzynarodowa trasa mająca połączyć Polskę i kraje bałtyckie: od Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii. Polski fragment arterii łączy się z drogami ekspresowymi S8 (Warszawa–Ostrowia Mazowiecka) i S61 (przez Łomżę, Szczuczyn, Ełk i Suwałki do granicy w Budzisku).

Przeczytaj także: Via Baltica – umowa na budowę ostatniego odcinka podpisana

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!