• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jest umowa na budowę obwodnicy Iłży

Opublikowano: 18-10-2018 Źródło: GDDKiA

18 października br. sygnowany został kontrakt pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) a Przedsiębiorstwem Usług Technicznych Intercor. Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie i budowa obwodnicy Iłży (woj. mazowieckie).


Jest umowa na budowę obwodnicy Iłży. Fot. Wojciech Wrzesien/Shutterstock Jest umowa na budowę obwodnicy Iłży. Fot. Wojciech Wrzesien/Shutterstock

Wąski odcinek DK9 z trudnym do przejechania przez ciężarówki zakrętem pod ruinami Zamku Biskupów Krakowskich w centrum Iłży przestanie być zmorą kierowców – zapowiada GDDKiA. Ruch tranzytowy ma zniknąć z centrum Iłży wiosną 2022 r., kiedy obwodnica zostanie włączona do eksploatacji.

Rząd równomiernie inwestuje w infrastrukturę w polskich regionach. Ważne są dla nas zarówno duże inwestycje, takie jak ekspresowa obwodnica Radomia, jak i mniejsze, a bardzo potrzebne lokalnej społeczności, takie jak obwodnica Iłży. Wyprowadzenie ruchu ciężkiego z tej malowniczo położonej miejscowości oznacza dużą ulgę dla jej mieszkańców – powiedział obecny przy podpisywaniu umowy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W ramach realizacji inwestycji wybudowana zostanie jednojezdniowa droga o długości około 7,2 km, której trasa poprowadzona zostanie po zachodniej stronie miasta i śladzie istniejącej DK9. Obwodnica Iłży będzie drogą klasy GP o zmiennym przekroju, z dwoma lub trzema pasami ruchu w układzie 2+1 na części odcinka.

Planowany przebieg obwodnicy Iłży. Źródło: GDDKiA Planowany przebieg obwodnicy Iłży. Źródło: GDDKiA

W ciągu drogi powstaną dwa węzły drogowe: na przecięciu z drogą wojewódzką nr 747 (węzeł Iłża Północ) oraz na włączeniu w istniejący ślad DK9 (Iłża Południe). Zaplanowano również budowę sieci dróg dojazdowych, obiektów inżynierskich, oświetlenia drogowego, systemu odwodnienia, rozbudowę skrzyżowań jednopoziomowych, przebudowę infrastruktury kolidującej, budowę urządzeń ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wartość umowy to około 185 mln zł; czas realizacji zadania wynosi 34 miesiące od dnia podpisania umowy.

Przeczytaj także: Z drogi krajowej na ekspresową: włączono do eksploatacji dwie jezdnie S7

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia