Jeżeli plany zostaną zrealizowane, powstanie połączenie pomiędzy Lublinem i Lwowem oraz pomiędzy Przemyślem i Niżankowicami (obwód lwowski). Decyzje mają być podjęte jeszcze przed końcem tego roku.

Nie będzie konieczna budowa nowej infrastruktury, szef polskiego resortu zapewnia, iż ta istniejąca w zupełności wystarczy. Jeśli uda się to nam uzgodnić, to dojdzie do korekty rozkładu jazdy pociągów w czerwcu przyszłego roku albo korekty rozkładu zimowego 2019. Na pewno nie będzie to trwało długo – podkreślił. Adamczyk i Omelan przypomnieli też o sukcesie połączenia kolejowego z Kijowa do Przemyśla, które zostało uruchomione w 2016 r.

Podczas posiedzenia grupy roboczej omawiano również kwestię współpracę w transporcie drogowym, m.in. w kontekście budowy trasy Via Carpatia.

Takie projekty jak linia kolejowa Przemyśl– Niżankowice czy połączenie Lublin– Lwów są niewielkie i stosunkowo łatwo je zrealizować. Są też duże projekty jak Via Carpatia, która dzięki wsparciu Ukrainy, jak mamy nadzieję, zostanie wpisana w sieć bazową TEN-T, bo przecież to jest szlak ważny dla Ukrainy i dla całej Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział Adamczyk.

Via Carpatia to planowany międzynarodowy szlak drogowy: Kłajpeda/Kowno (Litwa)-Białystok-Lublin-Rzeszów-Koszyce (Słowacja)-Drebeczyn (Węgry)-Rumunia-Bułgaria-Grecja.

W Polsce osiągnie długość około 760 km, biegnąc głównie trasą drogi ekspresowej S19, ale też S8, S17, S61. Na polskim odcinku wybudowane zostaną też cztery tunele drogowe.


Tranzytem przez Ukrainę do Chin

Polska jest naszym strategicznym partnerem w rozwoju nowych korytarzy transportowych między Azją i Europą. Cieszę się, że mogę ogłosić, że dziś sfinalizowano porozumienie o uruchomieniu pociągu kontenerowego między Chinami i UE, między Chinami i Polską przez terytorium Ukrainy. Planujemy blisko tysiąc takich pociągów na rok – oświadczył Omelan.Ukraiński minister podziękował też Polsce za wsparcie Ukrainy w czasie zaostrzenia konfliktu z Rosją.