Od początku PKM zaplanowano jako linię elektryczną, ale z uwagi na brak trakcji na trasie Gdynia–Kościerzyna (linia 201), z którą PKM łączy się w Rębiechowie, z elektryfikacją musiano poczekać do czasu przygotowania przez PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) projektu elektryfikacji linii 201.

Elektryfikacja samej linii PKM, bez tworzącej z nią wspólną sieć linii 201 byłaby bezcelowa, bo trakcja elektryczna kończyłaby się „ślepo” w Rębiechowie. Dlatego cały czas namawialiśmy naszych partnerów z PKP do elektryfikacji linii 201 i obecnie, kiedy PKP PLK taki projekt już przygotowują, wspólnie zelektryfikujemy obie nasze linie – mówi nadzorujący projekt PKM Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.


Dokumentację projektową, w 13 miesięcy, przygotuje Biuro Projektów Komunikacyjnych z Poznania, za ponad 2,5 mln zł. Częścią tego zadanie będzie budowa, między Matarnią i Portem Lotniczym, dodatkowego przystanku PKM Gdańsk Firoga.

Jak podkreślają przedstawiciele woj. pomorskiego, linia PKM jest linią o otwartym dostępie, więc po elektryfikacji do lotniska w Gdańsku będą mogły dojeżdżać składy dalekobieżne m.in. z Olsztyna i Bydgoszczy.

Przeczytaj także: Jak GDDKiA i PKP PLK będą waloryzować kontrakty budowlane?