W kwietniu 2020 r. powinny zakończyć się prace przy budowie liczącego ponad 3 km fragmentu zachodniej obwodnicy Gliwic. Miasto podpisało już umowę z wykonawcą inwestycji.
Gliwice, Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ). Fot. aureliano1704/Adobe Stock
Projekt, obejmujący lokalną obwodnicę miasta, od ul. Daszyńskiego do ul. Rybnickiej, ma być zrealizowany w ciągu 15 miesięcy. Gliwice otrzymały na to zadanie unijną dotację w wysokości 116,7 mln zł; całkowita wartość inwestycji szacowana jest na 152,6 mln zł.
W Gliwicach wykorzystywana już jest obwodnica dla ruchu tranzytowego, obejmująca autostrady A4 i A1 oraz w znacznej części czteropasową DK 88. Obwodnica o charakterze lokalnym, wewnątrz obwodnicy tranzytowej, ma być kolejnym elementem nowego układu komunikacyjnego miasta.
Na razie istnieje jej fragment od DK 88 do ul. Sowińskiego oraz rondo przy ul. Bojkowskiej. W 2018 r. włodarze miasta wybrali najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę odcinka zachodniej obwodnicy o długości 3,4 km (będzie on poprowadzony na terenie pól w południowo-zachodniej części miasta, pomiędzy centrum, śródmieściem i osiedlem Sikornik, a dzielnicą Ostropa i terenem należącym do wojska). Umowę ze zwycięzcą przetargu, konsorcjum firm Eurovia Polska i Pruim, opiewającą na 82,6 mln zł, podpisano w styczniu br., po zakończeniu postępowania odwoławczego oraz kontroli uprzedniej prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (UZP).
Nowy fragment zachodniej obwodnicy będzie miał jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu. Wyjątkiem będą skrzyżowania z ul. Daszyńskiego i Rybnicką, gdzie przewidziano profil dwujezdniowy. Rozbudowany zostanie też 600-metrowy odcinek ul. Rybnickiej w rejonie skrzyżowania i węzła drogowego z autostradą A4.
Wokół głównej drogi zaplanowano 7,5 km dróg serwisowych i gospodarczych. Powstanie też infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Ponadto, aby chronić korytarz ekologiczny doliny potoku Wójtowianka (inaczej Doa), zaprojektowano estakadę składającą się z dwóch przęseł o rozpiętości 32 m.
Fragment ten będzie w przyszłości częścią DK 78 Chałupki–Chmielnik. Kolejne odcinki obwodnicy poprowadzą od ul. Sowińskiego do Daszyńskiego (tamtejszy przebieg jest od kilku lat oprotestowywany przez grupę mieszkańców) oraz od ul. Rybnickiej przez ul. Bojkowską do ul. Pszczyńskiej. Odcinek od ul. Rybnickiej do Bojkowskiej (2,1 km) wytyczono po południowej stronie ogrodów działkowych przy ul. Rybnickiej i po południowej stronie lotniska aeroklubu – do skrzyżowania z ul. Bojkowską.
Przeczytaj także: Małopolska: umowa na budowę obwodnicy z wiaduktem
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.