W 2017 r. całkowita wartość projektu „Łódzki Tramwaj Metropolitalny: etap Pabianice-Ksawerów” wynosiła blisko 146,5 mln zł; uzyskano wtedy dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w wysokości prawie 88 mln zł. Po przeprowadzonym przetargu Pabianice zgłosiły jednak problemy, wynikające ze wzrostu kosztów inwestycji o 28 mln zł. Dodatkowe środki pochodzą z Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Łódzkiego (pozostałą jeszcze brakującą kwotę mają w najbliższym czasie zabezpieczyć Pabianice).

Uznaliśmy, że projekt kompleksowej modernizacji tej linii jest na tyle ważny i potrzebny mieszkańcom Pabianic i Ksawerowa, że musi zostać zrealizowany. Teraz wszystko w rękach gospodarzy przedsięwzięcia, prezydenta Pabianic i wójta gminy Ksawerów, aby doprowadzić do szybkiego rozpoczęcia prac i zrealizowania inwestycji – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek woj. łódzkiego.


W ramach przebudowy linii tramwajowej Łódź–Pabianice zaplanowano m.in. przebudowę torów, sieci trakcyjnej, sterowania i ogrzewania zwrotnic, budowę przystanków tramwajowych, peronów i zatok autobusowych. Przebudowana ma być pętla tramwajowa, zbudowany tram-bus pas na ulicach: Zamkowej, Stary Rynek i części Warszawskiej w Pabianicach.

Ponadto powstanie system informacji pasażerskiej i monitoringu wizyjnego, parking „bike&ride” w rejonie pętli tramwajowej Duży Skręt oraz infrastruktura rowerowa wzdłuż ul. Warszawskiej, Stary Rynek i Zamkowej w Pabianicach.

Zgodnie z planem, umowa na realizację inwestycji w formule „zaprojektuj i wybuduj” podpisana zostanie na początku lutego br. Wykonawca będzie miał osiem miesięcy na zaprojektowanie i 24 miesiące na wykonanie zadania. Dziennie z trasy tramwajowej z Pabianic do Łodzi korzysta 7-8 tys. pasażerów. Linia istnieje od 1901 r.

Przeczytaj także: Pierwsza podziemna droga w Łodzi już w 2020 r.