O środki z funduszu ubiegać się będą mogły samorządy potrzebujące dofinansowania inwestycji z zakresu budowy, rozbudowy lub naprawy dróg powiatowych i gminnych lub przedsięwzięć realizowanych w ciągu dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych, zaliczonych jednocześnie do dróg o znaczeniu obronnym.

FDS będzie się również łączyć w pewnym zakresie z programem Mosty dla Regionów. Z funduszu możliwe będzie wsparcie zadań mostowych, które otrzymały dofinansowanie na przygotowanie inwestycji zgodnie z postanowieniami ww. programu.

Zachowanie sieci drogowej we właściwym stanie i zapewnienie bezpieczeństwa korzystającym z niej mieszkańcom jest dla wielu samorządów bardzo trudne. Podstawowym ograniczeniem są niewystarczające środki, jakimi na ten cel dysponują powiaty i gminy. Dlatego, we współpracy z przedstawicielami samorządów, wypracowaliśmy zmiany, które pozwolą na lepsze wykorzystanie wsparcia rządu. Fundusz Dróg Samorządowych (…) umożliwi staranie się o pomoc także biedniejszym samorządom, poprzez uzależnienie dofinansowania od wysokości dochodów – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Fundusz ma być wieloletnim mechanizmem. Na nowych zasadach mają być dotowane zarówno inwestycje zgłoszone w 2019 r., jak i wcześniejsze (których dotyczą wnioski złożone w naborach wcześniejszych, na lata 2016–2020). Samorząd dzięki otrzymanym środkom może pokryć maksymalnie 80% kosztów realizacji zadania. Wysokość wsparcia jest uzależniona od dochodów samorządu.

Przeczytaj także: Rząd przyjął projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych