Nasze działania w zakresie kolei zmierzają w jednym, ściśle określonym kierunku. Do 2027 r. nie mniej niż 40% towarów w naszym porcie obsługiwana będzie koleją. To założenie zapisane jest w naszej strategii rozwoju i dołożymy wszelkich starań, by je spełnić – mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. (ZMPG).

Prace w Porcie Gdynia będą odbywać się po północnej stronie terenów rozwojowych, za Estakadą Kwiatkowskiego. Zaplanowano przebudowę zewnętrznego układu torowego (zwiększenie liczby torów z sześciu do siedmiu), budowę sieci trakcyjnej o łącznej długości około 9 km oraz budowę urządzeń sterowania ruchem kolejowym i systemu EOR (elektryczne ogrzewanie rozjazdów).


W efekcie, poprzez wprowadzanie składów całopociągowych trakcją elektryczną bezpośrednio ze stacji Gdynia Port na bocznicę układu torowego BCT, zwiększy się efektywność przeładunkowa terminalu kolejowego. Do tego nie będzie już konieczna zmiana lokomotywy na spalinową, dzięki czemu skróci się również czas obsługi składów intermodalnych.

Inwestycja, oprócz zwiększenia możliwości logistycznych Portu Gdynia, posiada również walor społeczny. Ograniczenie hałasu i zanieczyszczeń znacząco wpłynie na komfort życia mieszkańców Gdyni, szczególnie tych zamieszkujących w bezpośrednim sąsiedztwie terenów portowych. Staramy się, aby nasza działalność była jak najmniej uciążliwa dla gdyńskiej społeczności – wyjaśnia Grzegorz Dyrmo, wiceprezes ZMPG.

Wszystko ma być gotowe w IV kwartale 2020 r. Prace wykona konsorcjum firm Colas Rail Polska sp. z o.o. oraz Colas Rail S.A.S. Inwestycja jest częścią większego planu, budowy Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia.

Przeczytaj także: Do polskich portów morskich popłyną miliardy