To kolejna duża inwestycja na drogach wojewódzkich. Cieszę się, że sfinansujemy ją razem z powiatem bydgoskim i gminą Białe Błota. Dzięki temu w ramach jednego przedsięwzięcia powstaną też drogi dojazdowe. Budowa ronda poprawi bezpieczeństwo i usprawni ruch na tym newralgicznym skrzyżowaniu – powiedział marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Prace budowlane przy rondzie turbinowym mają trwać maksymalnie 12 miesięcy. Rondo powstanie w ciągu trasy łączącej Bydgoszcz z węzłami drogi ekspresowej S5 i S10. Natężenia ruchu przekraczają na niej 23 tys. pojazdów na dobę. Nowe skrzyżowanie będzie rondem turbinowym o średnicy 48 m. To rozwiązanie gwarantuje płynność ruchu i bezpieczeństwo.

Rondo turbinowe charakteryzuje się tym, iż kierujący, jeszcze przed wjazdem na skrzyżowanie, wybierają pas ruchu właściwy dla dalszego kierunku jazdy. Później nie mają możliwości zmiany pasa z zewnętrznego na wewnętrzny lub odwrotnie. Ustąpienie pierwszeństwa następuje tylko przy wjeździe na rondo, po czym w żadnym punkcie na rondzie, także przy zjeździe z niego, nie występują już punkty kolizyjne z innymi pojazdami.

Wokół ronda od strony północnej, zachodniej i południowej pojawią się przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów. Droga wojewódzka zostanie przebudowana i oświetlona na odcinku o długości 700 m.

W ubiegłym roku zakończyła się budowa pierwszego dojazdu do ronda od strony miejscowości Trzciniec. To zadanie zrealizował powiat bydgoski, korzystając ze wsparcia Regionalnego Programu Operacyjnego

Przeczytaj także: Radom: drugi odcinek trasy N-S w 2021 r. – jest przetarg