Pakiet Mobilności przyjęty przez Parlament Europejski podczas posiedzenia w dniu 4 kwietnia 2019 r. jest kolejnym krokiem przybliżającym osiągnięcie jednego z celów wyznaczonych sobie przez Unię Europejską. Chodzi mianowicie o ujednolicenie przepisów dotyczących transportu drogowego, ponieważ występują znaczące różnice w tej kwestii w poszczególnych krajach członkowskich Unii. Prowadzi to do niepotrzebnych komplikacji w przypadku przewozu towarów na trasach prowadzących przez kilka państw.
Jedna z nich wynika z faktu, że w świetle prawa polskiego, nie ma rozróżnienia pomiędzy kierowcą samochodu ciężarowego a kierowcą busa. Jednym z elementów Pakietu Mobilności są zmiany w rozporządzeniu 561/2006 i to one spowodują prawdziwą rewolucję w branży transportu międzynarodowego.
Na czym polegają zmiany w prawie?
Rozporządzenie (WE) 561/2006 z dnia 15 marca 2006 roku zajmuje się regulacją niektórych kwestii związanych z pracą kierowców. Chodzi między innymi o ich czas pracy, długość przerw i okresów odpoczynku. Zasady znajdujące się w rozporządzeniu mają na celu redukcję przypadków, kiedy kierowcy przekraczali dzienny limit 9 godzin prowadzenia pojazdu. Przedsiębiorstwa trudniące się transportem muszą organizować pracę swoich kierowców w taki sposób, aby przestrzegane były przepisy zawarte w rozporządzeniu. Jakie więc zaszły zmiany? Przed przyjęciem poprawek do rozporządzenia 561/2006, regulacje odnosiły się jedynie do pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita (DMC) wynosiła ponad 3,5 tony. Z kolei nowe poprawki zmniejszają limit DMC do 2,4 tony. Firmy dysponujące flotą pojazdów, których waga mieści się pomiędzy 2,4 i 3,5 tony, będą musiały dostosować się do zmian w prawie unijnym. Potrzebna będzie reorganizacja pracy kierowców i dostosowanie tras przejazdu do nowych warunków pracy.
Jak przygotować się na nadchodzące zmiany?
Chociaż nowe przepisy zostały przyjęte przez Parlament Europejski, to wejdą one w życie najwcześniej po wakacjach. Daje to czas właścicielom firm transportowych na odpowiednie przygotowanie się na zmiany przepisów. Będą oni musieli zamontować w swoich pojazdach tachografy cyfrowe, które umożliwiają wykonywanie pomiarów czasu pracy kierowcy oraz innych danych. Co więcej, każdy kierowca będzie musiał mieć imienną kartę kierowcy. Zgromadzone informacje posłużą do sprawdzania, czy przedsiębiorstwo transportowe przestrzega przepisów unijnych z rozporządzenia 561/2006. Oczywiście większość kierowców busów nie jest przyzwyczajona do pracy z tachografem i dodatkowe obowiązki mogą zmniejszyć ich efektywność pracy.
Dlatego też warto rozważyć zainwestowanie w system telematyczny, aby zoptymalizować pracę floty samochodowej. Dobrym przykładem jest system WEBFLEET, który posiada wiele przydatnych funkcji. W świetle nowych przepisów, najbardziej atrakcyjną jest Tachograph Manager. Oprogramowanie umożliwia wgląd do danych rejestrowanych przez tachografy cyfrowe zdalnie. Na bieżąco można sprawdzić, czy kierowcy przestrzegają przepisów. Chociaż dane z tachografów można pobierać ręcznie, to WEBFLEET umożliwia nie tylko zdalne ich sczytywanie, ale również archiwizowanie ich tak długo, jak wymaga tego prawo. Aby zmniejszyć ilość czasu, który pracownicy muszą przeznaczyć na obsługę tachografów, można ustawić automatyczne pobieranie i archiwizowanie danych. Standardowo informacje z karty kierowcy ściągane są co tydzień, a te dotyczące pojazdu raz na miesiąc.
Wejście w życie przepisów rozszerzających na busy wymóg korzystania z tachografów cyfrowych jest bardzo prawdopodobny. Najskuteczniejszym sposobem na dostosowanie się do nowych przepisów przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnych skutków dla działalności przedsiębiorstwa transportowego jest wybór odpowiedniego systemu telematycznego, takiego jak WEBFLEET, który nie tylko pozwoli łatwiej przestrzegać nowych zasad, ale dodatkowo oferuje szereg innych usprawnień mających pozytywny wpływ na działalność firmy.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.